Obuv designérky Karin Onderkové boří nejen genderové stereotypy.

shoedaism-shoes

 

Obuvnické řemeslo pocházející z Čech má nyní další výraznou tvář, která se prosadila i za našimi hranicemi. Designérka Karin Onderková se svou značkou Shoedaism plnou extravgance, ale i ryzí ženskosti dobývá srdce nejen hollywoodských celebrit. Produktům Shoedaism dominuje kromě výrazého designu i myšlenka univerzálního použití napříč genderovými kategoriemi, díky tomu je možné obuv této značky pořídit až do velikostí 44. Svému projektu věří Karin natolik, že se rozhodla jeden pár poslat americkému herci Billymu Porterovi. Extravagantní umělec se pyšní hned několika oceněními za roli v muzikálu příhodného jména: Sexy botky. Billy byl párem bot značky Shoedaism okamžitě okouzlen a netrvalo dlouho a vynesl je nejen na svém instagramovém profilu. 

 

Nechtěla jsem jen navrhovat a vyrábět boty, chtěla jsem předávat filosofii o tom, že každý se může změnit, rozzářit, vystoupit ze stínu,” říká majitelka značky Karin Onderková, jejíž brand se nenechává spoutávat žádnými společenskými ani genderovými konvencemi. Poslední kolekce Shoedaism, která je na trhu od loňského podzimu nese název Cinderella. “Popelkou může být každý bez ohledu na rasu či gender. Všichni toužíme po tom okamžiku, kdy naše já dosáhne své nejlepší podoby. Věřím, že po obutí mých bot taková chvíle nastává. Určitě se v nich jako Popelka cítil i Billy Porter,” směje se talentovaná Karin Onderková.

 

shoedaism-shoes-01

 

Návrhy obuvi Shoedaism vznikají v Čechách, samotná výroba pak probíhá hned ve dvou různých zemích, podpatky vznikají v Itálii, obuv v Bulharsku. Prioritou pro mladou designérku, která se pyšní již několika českými i zhraničními oceněními, je neotřelý vzhled s důrazem na výrazný podpatek, především ale i pohodlné nošení. K výrobě lodiček se proto používá toskánská hovězí useň “Vero Cuoio”, jež je synonymem luxusu a maximální kvality. Díky ní jsou i střevíčky na ultravysokém podpatku na noze velice příjemné.

shoedaism-shoes-04

 

Designérka obuvi Karin Onderková tvořící pod značkou Shoedaism studovala v Čechách na pražské UMPRUM, ale i v zahraničí: Na prestižní Bezalel Academy of Arts & Design v Izraeli, či pod vedením někdejšího šéfdesignéra Nike Mikea Fritona v holandském Waalwijku. V roce 2015 byla nominována na Objev roku v rámci Czech Grand Design.