1. ročník přehlídky startuje 8. listopadu

 

sirka-krasna-prace

Foto: Tomáš Souček

 

Výšivka pavím perem, rybími šupinami nebo uzená keramika. To vše bude k vidění na výstavě Krásná práce, která se koná 8.-21. listopadu v pražské Galerii 1. Jedná se o první akci tohoto typu v Praze.

Letošní ročník představí živá řemesla a lidovou tvorbu, kterou charakterizuje unikátní technika, často předávaná z generace na generaci. „Chceme propojovat mistry řemesel s moderními návrháři a posouvat řemeslo a ruční práci blíže současnosti, to vše s hlubokým respektem k tradičním technikám a vzorům. Chceme pečovat o tento náš živoucí národní poklad, chránit jeho autenticitu, přivádět k němu mladé lidi a dále jej rozvíjet,“ uvádí Michaela Kádnerová a Klára Hegerová, zakladatelky nadačního fondu Družstevní práce, který výstavu Krásná práce pořádá.

 

sirka-krasna-prace-2

Foto: Tomáš Souček

 

Na akci se návštěvníci budou moci seznámit s technikami, které nemají jinde ve světě obdobu. Uvidí například opasky vyšité pavím perem, které symbolizují mužskou sílu, keramiku vyrobenou prehistorickou technikou zakuřování nebo ukázky romských řemesel. Na workshopech si zájemci budou moci vyrobit hračku ze dřeva nebo sami navléknout vánoční ozdobu z foukaných skleněných perel, jaké mívaly na stromečku naše prababičky. Součástí akce budou i přednášky a promítání dokumentárních filmů.

 

Galerie 1, Štěpáská 47, Praha 1

Konání akce: 8.-21.11.2019