"Za vznikem mé značky stojí i vyšší záměr, nejde jen o design," říká návrhářka obuvi Sabina Sádková.

sabina-uvod-01
                                                                                                                                                 foto: Sabina Rich

 

Česko bývalo obuvnickou velmocí, dnes ale ševcovské řemeslo, podobně jako mnoho jiných odvětví, spíše skomírá. Mladá návrhářka Sabina Sádková se po manželových problémech s chodidly vrhla na vlastní výrobu zdravého a zároveň stylového obouvání. Pod značkou Sabina Rich prodává designovou obuv se stélkami na míru. 

 

Jednou z největších předností vašich bot je kromě české ruční výroby také ortopedická stélka na míru. Proč jste se rozhodla jít tímto směrem?

Dlouho jsem během své praxe jako designér u značky Snaha přemýšlela, proč by měla moje vlastní značka vzniknout. Přemýšlela jsem nad vyšším významem. A když začal mít můj manžel problém s chodidly, bylo to hned jasné. Zaměřila jsem se na zdravé obouvání, učila se, podstoupila několik odborných kurzů a stala se součástí České podiatrické společnosti. Tak začala moje cesta za zdravým obouváním.

 

  sabina-uvod        
                                                                                                                                            foto: Sabina Rich

 

Je ortopedická stélka automaticky součástí každé u vás prodané boty?

Ano, v každém páru našich tenisek naleznete základní ortopedickou stélku s jemnou podporou příčné a podélné klenby a změkčeným patním lůžkem. Samozřejmostí je i varianta stélky na míru, kterou vyrábíme přímo v našem obchodě. Právě v tom je naše značka unikátní (v propojení zdravé obuvi s výrobou ortopedických stélek na míru), tak abychom zpříjemnili a ulehčili celý proces.

 

Jak probíhá zaměření a co vše je potřeba při výrobě vložek na míru zohlednit?

Výroba stélek na míru probíhá většinou při vyzvedávání objednaného páru. Pokud vše sedí, jak má, tak teprve potom přichází na řadu samotná diagnóza a z ní se odvíjející tvar stélky a doprovodná cvičení.

 

sabina-uvod-03
                                                                                                                                               foto: Sabina Rich

 

Cvičení?

Ano, bez cvičení by to také nešlo. Nejlepší je propojení zdravé obuvi, stélek a cvičení. Cvičit může každý, ať už pro zlepšení stavu svého chodidla, nebo pro jeho rozpohybování. Cvičení našim zákazníkům připravujeme a ukazujeme dle jejich diagnózy.

 

V současné době je trend barefootové obuvi a širokých špiček s prostorem na prsty. Nejdete svými botami tak trochu proti tomu? Jsou i přes to pro nohu zdravé?

Nejde o to, jestli jdeme spolu nebo proti sobě. V naší značce se snažíme poukázat na celkové zdraví chodidel, a také na to, jak využívat výhod obou směrů. Nejdůležitější je znát svoji diagnózu a umět s určitým druhem bot a terénů zacházet. Různé druhy bot se hodí na různé povrchy. Naše boty jsou určené na tvrdší „městské“ povrchy. Připravujeme ale i další varianty pro dlší škálu povrchů.

 

Existuje pro běžné lidi nějaká možnost vyzkoušet si ušití boty vlastní rukou?

Ano, určitě. Je spousta způsobů, jak si ušít vlastní boty. Sama například působím jako lektorka v Institutu módní tvorby. Během víkendového kurzu zvládnete v ruce vyrobit kožené tenisky.

 

  sabina-uvod-02
                                                                                                                                                foto: Sabina Rich

 

Dokážu si představit, že vstupní náklady pro založení vlastní obuvnické značky a dílny jsou obrovské. Co vše jste musela do začátku pořídit?

Je pravda, že je toho spousta. A rozhodně je toho potřeba mnohem více než na jakoukoliv jinou výrobu. Na výrobu jsme museli nechat vyrobit vlastní kopyta, podešve, pleteniny a celkově nakoupit klasické a ševcovské šicí stroje, nářadí a samozřejmě připravit všechny střihy a technické dokumentace potřebné k výrobě. Poté přišlo na řadu i vybavení nutné  pro diagnózu a výrobu ortopedických stélek na míru. Počáteční investice se tak vyšplhala  přes jeden a půl milionu korun.

 

Minulý rok jste otevřela také kamennou prodejnu v Praze. Přesunula jste do ní i celou svou dílnu?

V naší prodejně v  Bělehradské ulici už naleznete jen naši menší dílnu, kde vyrábíme pouze na míru, a také zde vznikají nové prototypy. Od narození mého syna jsem se ale musela vzdát závislosti výroby na mě samotné a výroba probíhá v naší dílně u Berouna.

 

sabina-uvod-05  
                                                                                                                                          foto: Sabina Rich

 

A jak to zvládáte teď, v době, kdy musí být obchody uzavřené?

Samozřejmě je to náročná doba a my to také pociťujeme. Snažíme se ale být optimističtí. Většina našich prodejů se přenesla do online prostředí. Jako největší omezení vidíme nemožnost vyroby stélek na míru, na které teď zákazníci čekají.

 

Celkem nabízíte 4 modely v různých barevných variantách. Chystáte letos nějaké novinky?

Ano. Už teď jsme velmi blízko ke spuštění předprodeje naší zimní kolekce, která je určená až na příští rok. Připravujeme také inovace našich tenisek a k tomu jedno letní překvapení. To si však ale ještě necháme pro sebe.

 

V nabídce máte i boty pro děti. Co vás vedlo k tomu je do sortimentu zařadit?

Tak zdravý základ je nejdůležitější. Sama mám syna a všechny jeho boty mu vyrábím na míru. V raném věku (po ukončení vývoje chodidla – cca v 7 letech) se totiž nejlépe napravují případné vady a vzniká tak skvělý start pro zdravá chodidla v budoucnu.

 

Jak moc důležité je zvolit pro děti zdravé obutí a na co se při výběru zaměřit?

Když podchytíme vady a genetické predispozice hned v začátku, tak je to nejlepší a nejrychlejší metoda, jak mít i v dospělosti a stáří zdravá chodidla. Ale je to jako se zbytkem těla, je zapotřebí stanovit si nějakou rutinu a tu dodržovat. Co se týká správného výběru obuvi, tak ten má spoustu kritérií. Boty by měly být lehké, ohebné, s prostorem pro prsty, s nadměrkem v délce, a také s vhodnou podešví dle povrchu, po kterém se bude dítě či vy pohybovat. Právě kvůli všem těmto kritériím jsem začala s online seminářem o zdravém obouvání a e-bookem na stejné téma, který už teď najdete v našem eshopu.

 

Je u nás o designovou zdravou dětskou obuv zájem?

Ano, samozřejmě, že častěji máme zákaznice, které již nějaké problémy s chodidly měly či mají, ale čím dál tím častěji k nám chodí i maminky s dětmi, abychom jim naměřili boty na míru. Naším cílem je rozšiřovat povědomí o zdravém obouvání a jak s určitými typy bot a ortpedickými prvky zacházet. A vypadá to, že to začíná lidi opravdu zajímat.