Rozhovor s designérkou a oděvní návrhářkou nejen o jejích začátcích a vztahu k lučním květům.

lucie-markova-uvod
                                                                                                          
                                  Lucie Marková | foto: archivDesignérka Lucie Marková je dle svých slov milovnicí krásy, knih, tajemství a lehkého šarmu. Odráží se tyto vášně i v její tvorbě a kde se vzala obliba v rostlinných motivech, které najdete v každé z jejích kolekcí? 


Vztah ke kráse a módě máte zakořeněn v genech, kdy jste se rozhodla rodinnou tradici rozšířit a pokračovat v ní?

Hned, jak jsem dostala do ruky tužku. První blok se šaty mám z doby, kdy mi byly asi tři roky. Na každé stránce jsou šaty.

 

Tvoříte šperky i módu, které odvětví je vám ale bližší?

Asi oblečení, mám blíž k procesu výroby. Šperky ale dělala moje prababička, tak je těžké říct, co je mi bližší. Obojí je tvůrčí proces a to je to, co hraje hlavní roli.

 

lucie-markova-01  
                                                                                                                                 Z ateliéru ve věži | foto: Design by Lucie

 

Jste tzv. samouk nebo máte za sebou studijní zkušenosti v oboru?

Obojí. Řadu věcí jsem se naučila sama, ne všechno se učí na školách, ale studovala jsem oděv a šperk v Liberci na Technické univerzitě a potom Arts Management na VŠE. Žiju podle hesla "informace jsou klíč k lepšímu životu", tak se pořád něco učím a čtu.Ten minimalismus do mě dostala MFF UK, kde mě přijali na Astrofyziku a etiketu jsem se učila na Honors Academia, také na VŠE.

 

Tak to je slušná řádka studijních zkušeností! Vašim krédem je mimo jiné nadčasovost. Slow fashion je velmi silným sdělením současnosti, jak si tento termín vykládáte?

Obdivuju, kam velké značky posunuly proces výroby a jak rychle to jede. Když jsem to viděla, nevěřila jsem vlastním očím. Narýsujete to v počítači, stroj vyřeže a vedle už švadleny jednou jak draci. Ale na tom se v klidu zamyslet nad sdělením uměleckého díla nebo šatů, ušít něco v malém týmu a celé to dotahnout, to je něco úplně jiného. Je to jako si vytisknout plakat na kopírce nebo si vzít barvy a obraz namalovat. Slow fashion je cesta, jak zpomalit tu šílenou spirálu, která vede rychleji a rychleji. Kdo cítí, že to splašené tempo je cesta do pekla, přirozeně hledá něco, kam přestoupit. A to je právě slow fashion. Přirovnala bych to asi k tomu, dát si cheese v MacDonalds a pak jít do Spa, kde jsou svíčky, klidná hudba a zelený čaj.

 

  lucie-markova-04
                                                                                Nová kolekce Lucie Markové s motivy lučních květů | foto: design by Lucie

 

Vaší nejnovější kolekci dominují luční květy. Odráží se v tomto motivu nějak váš vztah k přírodě nebo jde o motiv a sdělení jiného druhu?

Každý rok mám pár květovaných kousků. Začala jsem s tím, když jsem čekala Sárinku, úplně mě okouzlilo všechno s lučními květy. Od té doby mám každý rok pár kousků. Připomíná mi to tu vůni na louce v létě, tu opravdovost světa.

 

  lucie-markova-02
                                                                                              Herečka Lucie Janečková v modelech Lucie Markové | foto: Design by Lucie

 

 

Existuje kousek, bez kterého si nedovedete představit dokonalý šatník každé ženy?

Tak začneme pořádně. Opravdu dobré a krásné prádlo (Le Chaton). Pak kvalitní košile (já nosím buď svojí nebo bílou z Cosu). No a pak třešnička na dortu, můj kabát Jack, zbožňuju ho.

 

Máte dvě děti, daří se skloubit roli maminky a módní designérky?

Teď jsem především maminka, tak pracuju, když holčičky spí nebo je ta starší ve školce a s tou mladší jedu do ateliéru. Umění mi pomáhá neztratit samu sebe. Začala jsem kreslit střihy v počítači, první už jsou ke stažení u mě na luciemarkova.cz.