Návrat ke kořenům v moderním pojetí s folklórními prvky

uvodni2


16. dubna se ve Slovanském domě koná jedinečný Fashion Pop-up store event Toni&Guy DE:CLONE. Cílem akce je ukázat, že každý jsme jedinečný. Toni&Guy dává při této příležitosti mladým lidem možnost potkat celou řadu jedinečných designérů a vytvořit si tak osobitý styl od hlavy až k patě. Jedním z nich je Marie Stará, která pod značkou Rodná Hrouda kombinuje moderní střihy s folklórními prvky z Čech a Moravy. Její modely můžete vidět i na reprezentantkách České Miss na mezinárodních soutěžích.


Proč jste se rozhodla spojit s projektem Toni&Guy DE:CLONE?
Především se mi líbí, že jde o projekt, který není zaměřen jednostranně. K vyjádření vlastní osobnosti patří nejen oblečení, ale i upravené vlasy. Jedná se o celek, který může dokonale podtrhnout každou osobnost.


foto4

 

Co vás vlastně přivedlo k módě?
Už odmalička jsem milovala cokoliv, co bylo z látky. Oblékala jsem panenky a motala se do záclon. Po ukončení základní školy tak pro mě byl obor dámská krejčová jasnou volbou. V době po mém vyučení se u nás bohužel krejčovině příliš nedařilo. Byl to obor nevyužitý a nezaplacený. Já se však chtěla postavit na vlastní nohy, a tak jsem se nechala zaměstnat v mladoboleslavské Škodovce. Postupně jsem se vypracovávala výše a výše, doplnila si vzdělání a ve volném čase šila a navrhovala. Zhruba před třemi lety jsem se rozhodla, že nechci být součástí systému, který pro mě znamenal masovou záležitost, a začala jsem se naplno věnovat tomu, co mě naplňuje a co jsem vždy chtěla dělat – módě.

 

Vaše oděvní značka se jmenuje Rodná Hrouda, což je poměrně zvláštní název. Co si pod tím představit?
Návrhy jak se budeme jmenovat, padaly různé. Název měl vystihovat podstatu toho, co a jak budeme dělat. Nakonec manžel hodil na stůl „Rodná Hrouda“. Říkala jsem si, že je to vtipné a že všichni vědí, co to znamená. Jednoduše bych ho vysvětlila jako synonymum pocitu domova. Není to pouze o konkrétním místě, ale také o vztahu k němu. Je to místo, kde jsme doma, odkud pocházíme a které milujeme.


ateli-r


Co je pro vaši značku specifické?
Filosofií naší značky je vytvářet osobitou módu vycházející z českých tradic a zároveň běžně nositelnou v každodenním životě i v moderním městském prostředí. Snažíme se používat převážně české látky a materiály, a tím podporovat místní dodavatele a řemeslníky. Například naše krásné košile pro pány šijeme ze lnu utkaného u nás. Rovněž kombinujeme moderní střihy s folklórními prvky z Čech a Moravy. Našim cílem je uchovat a především nápaditě rozvíjet dědictví našich předků. Často využíváme různé druhy látek, hrajeme si se vzory a na našich výrobcích používáme ruční práce v podobě výšivek a dekorativních prvků. Stěžejními výrobky jsou v současné době pánské lněné košile, luxusní pánské doplňky v podobě opasků a manžetových knoflíčků a samozřejmě dámské šaty. Právě teď ale pracujeme na nové kolekci, kterou bychom rádi představili u příležitosti eventu Toni&Guy DE:CLONE.

 

O čem nová kolekce bude?
Chystám nové střihy, košile a trička s novými vzory a originální dámské šaty. Košile budou stále lněné, ale tentokrát v barevném provedení. Nová kolekce přinese především městskou módu, mladší vítr a propojení moderního designu s folklorními motivy. Celkový dojem bude mladistvý a líbivý. Rádi bychom s našimi produkty seznámili širokou veřejnost a ukázali, že neděláme pouze repliky folklorních oděvů, ale že přinášíme originální oděvy z kvalitních materiálů, které mohou zákazníci nosit i v běžném životě a budou jim dělat radost.

 

soucasna06

 

Co vám osobně dělá při práci největší radost?
Určitě je to pozitivní zpětná vazba zákazníků, kteří se v oblečení z naší dílny cítí dobře, rádi ho nosí, dokáží ocenit originalitu designu, původ materiálu, přiznanou ruční práci a filosofii naší značky. To je pro mě opravdový zážitek a odměna za dobře odvedenou práce. Ať už pečete vánočku nebo šijete košili a myslíte u toho na osobu, pro kterou je určena, získá ta věc úplně jinou energii. Skrz své výrobky tak mohu šířit dobrou náladu, lásku a dělat ostatním lidem radost. Mně má práce dává hluboký smysl a rostoucí skupina zákazníků je jasný důkaz, že se najdou lidé, kteří dokáží originalitu naší tvorby a filosofii celé značky ocenit. Jsou to lidé, kteří nechtějí splynout s davem, a mají v sobě touhu z něho vystoupit a být sami sebou. Jsem ráda, že moje výrobky jsou součástí jejich cesty.


Šijete jen dámské oblečení nebo také módu pro pány?
Šijeme i pro pány. Za tři roky jsme ušli poměrně dlouhou cestu, od rekonstrukcí lidových oděvů po oblečení pro chalupáře i běžné muže – motýlky, košile, opasky. Dělali jsme například rekonstrukci lidového oblečení, ale naší hlavní myšlenkou je přenést folklor do současnosti, aby se jednalo o běžně nositelné věci. U pánů se zaměřujeme převážně na lněné košile a doplňky.


fotogalerie7


Už třetím rokem vaše modely v podobě národních kostýmů oblékají české Miss na předních světových soutěžích, šijete ale i pro běžné zákazníky. Prozraďte, jaký je takový váš typický klient?
Naše móda je určitě pro lidi, kteří mají rádi svůj styl a nesledují poslední trendy. Nejsou tedy typickými módními klony moderní doby. Třeba já mám módu a všechno, co k ní patří, ráda, ale strašně mě unavovalo neustále sledovat nejnovější módní výstřelky. Podle mě je důležité vybudovat si vlastní styl, který bude sedět vaší osobnosti, a díky němuž se budete cítit skvěle.

 

Kdybychom si chtěli vaši módu prohlédnout, kde ji najdeme?
Ateliér máme v Poděbradech, kde máme otevřeno po telefonické domluvě. Většinu času tam pracujeme na zakázku. Naši tvorbu zákazníci mohou najít na našich stránkách a e-shopu www.rodnahrouda.cz. Příležitost budou mít zájemci také na akci Toni&Guy DE:CLONE 16. dubna ve Slovanském domě v Praze.

Galerie: Rodná Hrouda