Inspirace historickým designem nejen v oblasti módy

uvodni

Foto: David Tesař

 

Móda, kosmetika, hračky, užité umění, potraviny a dokonce i technika se inspirují historickým designem. Současné výrobky stále častěji odkazují k minulosti a využívají tak známé, oblíbené a léty prověřené tvary, značky i názvy. Pod vlivem rozčarování nad pomíjivostí hodnot, fast fashion, nejisté doby a celospolečenské atmosféry vznikl jeden z fenoménů dneška – RETRO.

 

Národní muzeum přistoupilo k tomuto populárnímu tématu netradičně a připravilo pro své návštěvníky jedinečnou příležitost, jak nahlédnout zpět do minulosti – té, která je relativně nedávná, tj. do období socialistického Československa, ale i do obdivované první republiky, 19. století či dalekého orientu.

 

Dnes je retro běžnou součástí našeho života, proto není divu, že i návrháři opakovaně vycházejí z dob minulých a reinterpretují jednotlivé prvky i celkové linie novým aktuálním způsobem.

 

Autoři výstavy se rozhodli představit kontext mezi historickými a moderními oděvy. K vidění jsou šaty a doplňky ze sbírek Národního muzea i od známých osobností.

 

Těšit se můžete na osm desítek šatů a stejný počet doplňků – klobouků, kabelek a střevíců. Nechybí ani téma šití. Dozvíte se, podle jakých časopisů se šilo předtím, než začala vycházet Burda. Dívky mohou sestavit šaty ze střihových dílů na krejčovské panně či si vyzkoušet i krinolínu podle střihu z 19. století.

 

Černobílý společenský komplet kabátku a sukně z dílny Beaty Rajské navazuje na kolekci Gender z roku 2015. Tkanina je zhotovena z lýka a hedvábných stužek.


1

Foto: Alžběta Kumstátová (Beata Rajská)

 

Dívčí růžové šaty z šantungového hedvábí s šanžánovým efektem a s drobnou strojovou výšivkou. Salon Eva – dříve Hana Podolská, 1957–1959.   


2

Foto: Alžběta Kumstátová (Národní muzeum)

 

Více informací o výstavě RETRO naleznete na webových stránkách Národního muzea:  www.nm.cz