Útlum ekonomiky ovlivnil i projekty lokálních designových labelů. Podaří se jim krizi překonat?

jm

                                                                             Modely z kolekce značky MIK Jany Mikešové, foto: Kvartýr shop & studio

 

Součásná situace tvrdě zasáhla nejen běžný chod rodinného a pracovního života, zpomalení ekonomiky a zmražení jakýchkoliv aktivit ohrozilo i existenci mnoha lokálních značek a designových studií. Jedním z nich je i Kvartýr shop & studio, centrum českého designu a obchod s produkty lokálních návrhářů, sídlící na pražských Vinohradech. Designérky sdružené pod touto značkou se, jako mnoho dalších v tomto oboru, rozhodly svůj projekt zachránit novými aktivitami. Blokaci v době karantény využily nejen k šití roušek, ale především k přehodnocení strategie. Designové studio znovu otevře již 28. dubna, všechny značky sdružené pod labelem ale je možné pořídit i prostřednictvím e-shopu. 

Kvartýr shop & studio tvoří Jana Mikešová stojící za značkou MIK, Lucie Komárková specializující se na dámskou módu, produkty z italské kůže Leather Utilities, designová obuv od Sabiny Rich a květinové dekorace Plantárium.

Po uzavření kamenného obchodu přesunula designérka  Jana Mikešová většinu zboží na svůj e-shop www.janamikesova.com. Hlavní aktivitou její značky MIK je nyní šití roušek. Nejen pro rodinu a blízké, ale také pro porodní oddělení Fakultní nemocnice v Plzni. Roušky je možné zakoupit i na e-shopu a zároveň tak přispět na výrobu dalších kusů pro potřebné. „Ke každému nákupu na e-shopu přikládám roušku automaticky, jako poděkování. Snažím se zůstat v kontaktu se zákazníky, například  prostřednictvím nabídky dárkových poukazů uplatnitelných i pro online nákup,“ popisuje Jana Mikešová a dodává, že bez věrných zákazníků by znovuotevření kamenného obchodu na Vinohradech nebylo možné.

 

lu

                                                                                                               Leather Utilities Lucie Telecké, foto: Kvartýr shop & studio


Autorka designové ortopedické obuvi Sabina Rich se také zaměřila na online prodej na svých stránkách www.sabinarich.com.  Lucie TeleckáLeather Utilities se v současné době věnuje prototypování nové tašky, tzv. tote bag a plánuje též připravit nový typ psaníčka. Zákazníkům její label nabízí unikátní možnost ražby na přání, tím tak svým kouskům dodává jedinečný rukopis s osobní hodnotou. 

 

lk-sr

                               Designová ortopedická obuv Sabiny Rich a šaty z kolekce návrhářky Lucie Komárkové, foto: Kvartýr shop & studio


Lucie Komárková v karanténním bezčasí připravila novou kolekci, jejíž součástí jsou lehké a vzdušné šaty, hedvábné topy, kalhoty nebo saka a sukně. Ani tvořit v této zmražené době ale není snadné. Sama designérka k tomu říká: Nové modely jsou již zcela připravené. Jen s některými věcmi je to teď trochu složitější, třeba s focením. Celou situaci se ale snažím vnímat pozitivně – svět si mohl odpočinout, přehodnotit, co je v životě důležité. A my, až znovu otevřeme, budeme mít Kvartýr plný novinek.“


plantarium

                                                                                                                                                                    Plantárium, foto: Kvartýr shop & studio

Plantárium standardně využívá k tvorbě dekorací 3D tiskárnu, kterou v době pandemie značka využila pro výrobu ochranných štítů do několika soukromých ordinací, a také do domova důchodců v Plzni. Folie pro štíty dodalo Studio Činčera. I designérky z Plantaria Zuzana Pacourková a Martina Tománková se díky kirizi zaměřily především na online prodej a průběžně svůj e-shop plantarium.cz plní novinkami. Volný čas využívají k přípravě nových produktů a osvědčilo se jim plnit své sociální sítě vzdělávacími posty o množení a hnojení rostlin a oblíbenými radami pro DIY. „Současnou situaci vnímáme jako menší reset. Bude ale mít velký vliv zejména na naše floristické aktivity, svatby letos v létě budou zřejmě omezené,“ shodují se obě designérky a floristky.

 

Více o projektu Kvartýr shop & studio na www.kvartyrstudio.cz