V podobě batohů a tašek, které jsou trendy

sirka-albi3

Foto: PR Albi

 

Na omak je hladký, neskutečně pevný a hlavně lehký jako pírko. Batoh z veganské kůže, které se někdy také říká leather paper či pratelný papír, se pyšní krásným designem i ekologickým ohledem na prostředí. Vyrábí se totiž z udržitelných a recyklovatelných materiálů: papírových vláken a přírodního latexu. Vy ho ještě nemáte?

 

Téměř ničeho se nezalekne

Přestože jsou batohy či tašky vyrobené z papíru, v žádném případě to nejsou žádné křehotinky. Jak vysvětluje Romana Pokorná, produktová manažerka Albi, s takovým kouskem se nemusíte bát vyrazit ani do deště: „Produkty z pratelného papíru mají dosti podobné vlastnosti jako běžná látka. Tedy v dešti normálně zmoknou, ale bez problému a jakéhokoliv poničení zase uschnou. Mmohou se zmačkat, aniž by došlo k poničení.“ Batoh z pratelného papíru je sice promokavý, ale voda ho nezničí. Stejně tak s přehledm zvládá i běžné manipulace. „Samozřejmě k poškození dojde u ostrých předmětů, ohně, apod. Nevýhodou materiálu je nižší pružnost ve srovnání s látkou, neopatrnou manipulací může dojít k protržení,“ upozorňuje Pokorná.

 

sirka-albi2

 

Z papíru batoh do města

Jak se takový batoh vyrábí? „Celulózová vlákna se rozmočí ve vodě, přidá se jako pojivo latex, materiál je možné přibarvit na požadovaný odstín a dále se lisováním zbavuje vody a suší. Zpracování je tedy podobné jako u běžného papíru, liší se však složením a tloušťkou materiálu. Materiál je pak možné potisknout, potáhnout laminací, stříhat a sešívat, apod. Úplně přesný postup však výrobci většinou nesdělují,“ popisuje ve zkratce popis výroby Romana Pokorná. Výhodou těchto batohů je také to, že na něj můžete kreslit - tužkou nebo fixem. Kreativní lidé si tak mohou tašku dozdobit dle svého vkusu a zručnosti. 

 

Zvládne i praní

Už z názvu materiálu je zřejmé, že batoh vyrobený z celulózy se dá bez problémů prát - buď v ruce nebo automatické pračce na šetrný program na 30 stupňů . „Praním získává produkt na měkkosti,“ dodává Romana Pokorná a upozorňuje, že produkt z pratelného papíru nesnese aviváž: „Ideální je běžný prací prášek či jádrové mýdlo. Není vhodné sušit tyto tašky na topení či jiném tepelném zdroji. Sušička také může produkt poničit, protože může vysušit materiál více než je potřeba. Dle potřeby je možné vyžehlit na nižší teplotu,“ radí produktová manažerka Albi.

 

sirka-albi1

Materiál na první pohled připomíná kůži. A do menší taštičky se vejdou všechny potřebnosti: kosmetika či doklady. EKO mini taštička, Albi 129 Kč

 

Co unese?

Nosnost takových tašek a batohů není tak velká jako u běžných polyesterových či látkových. Obecně se uvádí nosnost přibližně 4 kg, což je pro běžné použití dostačující.

 

Všechny tašky a batohy najdete v nabídce Albi.