Jedinečné šperky s nádechem ruské kultury 

uvodni

Foto: www.facebook.com/Ritasjewelry


Seriál rozhovorů s českými návrháři vznikl díky spolupráci s Evou Krestovou, majitelkou firmy evi-látky. Na otázky Ilony Nebřenské odpovídá Margarita Anakovskaya, která se prezentuje pod značkou Rita's Jewelry Design

 

Rito, tvé celé jméno zní Margarita Anakov­skaya, což napovídá, že máš ruské kořeny. Konkrétně pocházíš přímo z Mos­kvy. Jaké bylo tvé dětství?
Krásné! Narodila jsem se do velmi tvůrčí  rodiny. Od zimy do jara jsme žili v Moskvě a na léto jsme jezdili za babičkou. Bylo to něco úplně jiného než život ve městě. Byly tam stromy, řeka a velmi nevlídné počasí, ale to nám neva­dilo. Babička neustále něco tvořila, jelikož za komunistů v Rusku téměř nic nebylo. Všechno jsme si museli vyrobit. Teprve po revoluci jsem pochopila, že existuje i spousta dalších věcí.


foto2

Foto: www.facebook.com/Ritasjewelry

 

Když si vybavíš ruskou módu té doby, jak na to vzpomínáš?
Tehdy byly v Rusku povolené staré francouzské filmy a my jsme si mysleli, že se celý svět obléká jako ony herecké hvězdy. Všichni se snažili přiblížit tomuto ideálu. Pochopi­telně že pouze v centru Moskvy. Pamatuji se, že jsme měli hodně látek ve vojenské zelené. Různě jsme je přebarvovali a vyšívali jsme na ně aplikace.

 

Jaká je ruská móda v dnešní době?
To, co jsem dřív na ruských ženách neviděla a až nyní to vnímám, je, že ony se vůbec nebojí nosit podpatky, nebojí se své ženskosti. Občas je to samozřejmě kýč a některé z nich to trochu přeženou, ale vlastně to uvažování je podle mě správné. Chtějí vyčnívat, být výrazné. Velkou roli v tom hraje i místní klima. V Rusku trvá zima půl roku a slunce bývá vidět jen občas. Je to velmi depresivní, a proto si lidé logicky chtějí nějak zvednout náladu.


foto3

Foto: www.facebook.com/Ritasjewelry

 

Pracuješ v obchodě evi-látky na pražských Vinohradech. Jak jsi se k té práci dostala?
Jsem tam přes dva roky a došlo k tomu tak, že jsem se na jedné designové akci seznámila s Monikou Roženkovou, která tam v té době pracovala. Připravovaly jsme společně nějakou kolekci a já za ní přišla do evi-látek. Okamžitě jsem prohlásila, že pracovat tady by mi vůbec nevadilo! Shodou okolností se právě hledala druhá asistentka.

 

Jsi tam spokojená?
Tam nejde být nespokojená! Jsem obklopena nádhernými látkami, ve kterých nacházím inspiraci. Našla jsem časovou harmonii, která mi umožňuje pracovat zároveň ve své původní profesi překladatelky a čas mám  i na svoje šperky. To je rovnováha, kterou jsem hledala.

 

Tvé šperky pod značkou „Rita‘s Jewellery“ jsou opravdu krásné. Co všechno vyrábíš?
Vyrábím hodně neobvyklé šperky ze stříbra a mosazi. Tvořím náušnice, náhrdelníky, brože, náramky... Novinkou v mém portfoliu je i styling různých akcí jako např. svateb. Doufám, že se to postupem času i více rozvine.


foto1

Foto: www.facebook.com/Ritasjewelry

 

Dají se nějak popsat tvé kolekce?
Jedna z kolekcí nese název „Silky“, což na­povídá, že se jedná o šperky, kde je jedním z komponentů látka. Samozřejmě evi-látka! Další kolekce se zabývá recyklací – jde o šperky nebo lépe řečeno o jejich zbytky, které má někdo uschované v krabici a již se nedají nosit, jelikož nejsou kompletní. Jsou však plné vzpomínek. Já z těchto kousků sestavuji jeden jediný, který má v sobě vše, na co nechcete zapomenout.

 

Co tě dělá šťastnou?
Mám velkou radost z úplných maličkostí. Stačí mi šálek dobrého čaje ve společnosti mého manžela nebo procházka se psem. Záleží samozřejmě na konkrétním okamžiku. Já jsem celkově šťastný člověk, kterému stačí, že do obchodu přijde pěkně oblečená zákaznice, která po chvilce odchází spokojená a s taškou látek od nás.

 

Redakčně upraveno a zkráceno. Celý nezkrácený rozhovor v originálním znění si můžete přečíst na Facebooku.