La mode pour vous - původní autorská móda návrhářky Moniky Roženkové

monarosa-burda08

Seriál rozhovorů s českými návrháři vznikl díky spolupráci s Evou Krestovou, majitelkou firmy evi-látky. Na otázky Ilony Nebřenské odpovídá Monika Piecuch Roženková. 


» Moniko, poznaly jsme se díky mé vášni k tvým štólám značky MonaRosa. Ty ale nenavrhuješ jen oděvy, máš širší záběr. « 

Ano, dělám toho víc (směje se). Primárně ale tvořím oblečení, a to od návrhu až po focení hotového modelu. Nebráním se ale ani jiným věcem. Když mě někdo osloví se zajímavým projektem, snažím se mu dostát co nejlépe. Vytvořila jsem takto celou řadu oděvů na zakázku, ale i návrhy šperků, reklamních předmětů, sportovních dresů... 

 

»  Jsi návrhářka, ale tvou další láskou je divadlo. Zkus popsat čtenářkám práci divadelní kostýmní výtvarnice.  «

Práce divadelní výtvarnice je docela jiná než práce návrhářky. Musím spoluvytvářet představy režiséra, rozpoznat charakter postav a držet se textu. Je důležité ušít kostým postavě na míru. Kostýmy mnohdy na jevišti vypadají jinak než návrhy na papíře. Změní je osvětlení i hloubka jeviště, důležité je správné zvýraznění jednotlivých detailů, dále materiály a barvy kostýmů i osobnost konkrétního herce. 

 

»  Je to dost těžká práce... «

Jsem za to velmi vděčná, jelikož tato práce mě uspokojuje. Baví mě i moje nervozita, kterou pociťuji pokaždé, když jdu s prvním návrhem před autory nebo herce. Člověk musí umět dobře komunikovat a své názory obhájit. 

 

»  Chtěla by ses k této práci vrátit?  «

Moc ráda. Můžu zde popustit uzdu své fantazii. Pokaždé, když mě někdo osloví, tak do toho jdu. Na divadle miluji atmosféru, hudbu i to, že každá hra přináší nějaké poselství, kterým nás obohacuje. 


monarosa-burda01  

 

»  Minulý rok jsi pracovala v obchodě evi-látky. Jak ses dostala k evi-látkám?  «

U Evi jsem nakupovala už v době, kdy měli obchod na Jana Masaryka. Pak jsem se stala fanouškem jejich profilu na Facebooku a právě zde jsem narazila na inzerát, že hledají posilu. Přihlásila jsem se a k mé radosti to vyšlo. 

 

»  Jak vznikají tvoje kolekce a kde si je můžeme prohlédnout, případně objednat? «

Celoročně si mé zboží mohou zákazníci koupit v pražském obchodě Julius Fashion v Ostrovní ulici, v mém e-shopu nebo na Fleru. Osobně se můžeme setkat na různých prodejních výstavách, několika větších se zúčastňuji pravidelně. Co se týče kolekcí, pravidelně mívám novinky 1 – 2x ročně, přičemž jednotlivé modely se snažím navrhovat tak, aby se daly vzájemně kombinovat.

 

»  Značka MonaRosa má francouzský dovětek „la mode pour vous“, tedy móda pro vás. Proč jsi zvolila francouzštinu? «

Francie je mou srdeční destinací a samozřejmě je i kolébkou módy. Vždycky mě to tam táhlo a svůj sen jsem si splnila před čtyřmi lety, kdy jsem ve Francii krátce studovala. Obdivuji francouzskou módu, její eleganci a atmosféru. 


monarosa-burda06

 

»  Jaká je tvá móda a co vše u tebe najdeme?  «

Jsem spíše zaměřená na ženy, ale i muži si u mě přijdou na své. Nejsou tak odvážní jako ženy, mají rádi své oblíbené kousky, někdy je složité je přesvědčit o změně. Ženy jsou otevřenější, rády experimentují. Dělám teď hodně doplňky, jako jsou štóly, límečky, nákrčníky, ale jak už jsem říkala, nemám žádné limity! Miluji kabáty, šaty, svetry... Mám ráda ženskou siluetu. Vyžaduji vysokou kvalitu materiálů a jejich zpracování. Moje zákaznice je společenská, kvalitně a originálně oblečená žena, která se ráda líbí. 

 

»  Co je u MonaRosa nového? «

Spustili jsme nový e-shop okolokrku.cz. Jedná se o projekt, který jsme delší dobu připravovali. Také pracuji na kolekci ve spolupráci se šperkařkou Rita’s jewelry. 

    snimek-obrazovky-2015-10-27-v-16-48-17(1)