Designérka pánské módy pro moderního muže

foto2


Seriál rozhovorů s českými návrháři vznikl díky spolupráci s Evou Krestovou, majitelkou firmy evi-látky. Na otázky Ilony Nebřenské odpovídá Mirka Horka.    

 

» Mirko, studovala jsi ve Zlíně, kdes měla, myslím, i první ateliér. Co jsi studovala? «

Ve Zlíně jsem vystudovala oděvní design v ateliéru Márie Štranekové. První ateliér jsem ale měla až tady v Praze. Přestěhovala jsem se sem už během studia kvůli práci, našla si ateliér v Karlíně, kde jsem byla spolu se Sister‘s Conspiracy a dalšími lidmi. Vloni jsem se přesunula do dílny v Korunní na pražských Vinohradech.


» Jak těžké je udržet se tu? «

Když to srovnám s ateliérem v Karlíně, je to zlatý důl. Karlín byl pracovním místem, kam lidi nezavítali jen tak náhodou. Na Korunní jsme se rozhodli pro koncepci krejčovské dílny. Máme tu nejen ateliér značky MIRKA HORKA, ale i obchod. Také můžete přijít s oděvem, který chcete pouze opravit. Řídíme se mottem: „Každý zákazník, který si k nám přijde nechat zkrátit kalhoty, je i potencionálním zákazníkem naší značky“. Jde to pomalu, ale dobře.

 

» Funguje u vás i e-shop? «

Zatím e-shop nemáme. Člověk by chtěl všechno hned, ale opravdu se musí postupovat pomalými krůčky. Jinak se to nedá zvládnout.

 

» Býváš třeba na DesignSupermarketu, prezentuješ se také v zahraničí? «

Vloni jsme se například zúčastnili Měsíce módy v Bruselu v rámci českého centra. Byla to dobrá zkušenost, přímo si můžete ověřit, jak vaši práci přijmou v zahraničí. Letos se chystáme do Londýna a Mnichova.

 

» Zlín a Praha jsou města v jedné zemi, ale je znát jistý rozdíl. Jak ho vnímáš ty? «

Zlín je mladé město se silnou koncentrací studentů. Pole možných zákazníků v Praze je ale širší. Je tu větší příležitost se zviditelnit. V přístupu k módě vnímám Zlín jako fresh město díky studentům, kteří mají k módě volnější vztah.

 

» Specializuješ se na pánskou módu. Proč? «

Dámská mě přestala bavit. Nedokázala jsem se v ní plně vyjádřit. Zkusila jsem pánskou, byla pro mě úplně nová. Vše bylo jiné – technologie, siluety, pánský vkus. Přestože dělám pánskou módu, polovina zákazníků jsou stejně ženy.


uvod-1

 

» V pánské módě jsi limitována použitím materiálů. Určitě třeba nepracuješ s krajkou. Nemrzí tě to? «

Mám utkvělou představu o tom, jak má chlap vypadat, a krajka se k tomu opravdu nehodí... Ale ráda experimentuji i s jinými materiály.

 

» Jaké muže oblékáš? «

Máme různé zákazníky. Chodí k nám extravagantní umělci, páni od 50 výše, kteří přijdou pro oblek na míru, mladí kluci, kteří si koupí rolák nebo ponožky. Neuzavíráme se nikomu. 


evi-latky