Značka, která obléká i hollywoodské hvězdy

   uvodni-leeda

Foto: Martin Švancar


Seriál rozhovorů s českými návrháři vznikl díky spolupráci s Evou Krestovou, majitelkou firmy evi-látky. Na otázky Ilony Nebřenské odpovídá Lucie Kutálková. 

 

» Lucie, jak přišla Leeda na svět?  «

Byla jsem zaměstnaná v obchodě Leeda – podle mýtického příběhu Ledy s labutí. Majitelka obchodu šila spacáky, péřové oblečení a outdoorové věci. Když se rozhodla, že se firmy zbaví, nabídla mi, abych pokračovala. Jelikož mně outdoor nic neříká, nabídku jsem přijala, ale po svém. Z původní Leedy zůstal pouze obchod v Bartolomějské ulici. Začala jsem pracovat na jiném konceptu, všechno jsme změnili... to byl rok 2003.


snimek-obrazovky-2015-11-04-v-13-23-12

Foto: Robert V. Novák

 

» Tato značka ale není jen Lucie Kutálková. Leeda spolupracuje s lidmi z oblastí designu, architektury, grafiky, fotografie, filmu a hudby. Jak spolupráce vypadá?  «

Co se týče grafického designu, dlouhodobě spolupracuji s Mariem Corradinim ze Side2 a Olgou Benešovou. To jsou lidi, kteří drží vizuální styl. Architekty současné podoby obchodu jsou Mirko Neckář a Jirka Novotný. Miro nám pomáhal s interiérem od počátků Leedy. Další, kteří nejsou tolik vidět, jsou fotografové. Ti se střídají, jelikož každá kolekce vyžaduje jiný typ focení a podle toho vybírám fotografy. Stejně tak hudba, když točíme fashion videa. První film jsme připravovali s Tomášem Luňákem v Berlíně, k tomu dělal hudbu Honza P. Muchow. Tomáš natočil nedávno Aloise Nebela. Režíroval i další film ke kolekci I Love your boyfriend, Leeda. Hudbu zase dělali Honza P. Muchow, Bourek a Prince of Tennis. Jedná se o tři filmy se stejným začátkem, ale jiným koncem, proto tři hudby. No a také jsme spolupracovali s panem architektem Kaplickým na kolekci Leeda Déja vu a Leeda Kaplicky.


snimek-obrazovky-2015-11-04-v-13-05-31

  

» Někoho asi překvapí, že architekt spolu­pracuje na módní kolekci. Ale architektura a návrhářství mají hodně společného. Je to tak? «

Je tu spousta společných znaků. Někteří výjimeční architekti jsou zároveň dobrými oděvními designéry. Naopak bych se do toho nemíchala, ale například moje bývalá kolegyně Lucie Trnková je nadaná na design interiérů. Svou kavárnu si ve spolupráci s architektem zařídila sama. V mnoha aspektech se oba obory slučují. Pan Kaplický měl celou řadu nápadů a nezačal se věnovat módě až s námi. S námi chtěl zrealizovat pár věcí, které měl už dlouho vymyšlené, ale dávno před tím měl za sebou londýnskou kolekci plavek.

 

» Leeda dělá kostýmy i pro film a divadlo... «

Divadlo je nadstavba. Je to opravdu náročná práce. Důležité jsou také věci, které tě živí. Dělali jsme třeba Havlovo Odcházení v divadle v Českých Budějovicích. Pracuju i jako stylistka a navrhuju kostýmy do hudebních klipů nebo reklam. Dělala jsem styling třeba Liv Tyler. Olga Kurylenko měla na sobě při natáčení reklamy šaty z kolekce Leeda Restart.


snimek-obrazovky-2015-11-04-v-13-02-53

  

» Příznivci značky vědí, že Leedu nosí i hvězda seriálu Sex ve městě Kim Cattrall nebo hollywodské hvězdy Susan Sarandon a Tilda Swinton... Jak k tomu došlo? «

No, občas sem holky z Hollywoodu zajdou... (směje se). Někdy jsou objednané, někdy přijdou samy. Třeba Kim Cattrall jednou přišla, ale bylo teprve deset hodin dopoledne a my otevíráme až v jedenáct. V domě bydlí naše kamarádka, která si všimla, že u obchodu stojí nějaká blondýna. Nepoznala ji a poslala ji pryč, že je otevřeno až od jedenácti. Kim Cattrall se otočila a přišla za hodinu (směje se). Bylo to krásné, vybrala si a byla moc spokojená.


snimek-obrazovky-2015-10-27-v-16-48-17