Podpisem návrhářky je především elegance, ženskost, čistota a harmonie

foto3

Foto z kolekce „Magic of Elements“,  www.jitkaklett.com


Seriál rozhovorů s českými návrháři vznikl díky spolupráci s Evou Krestovou, majitelkou firmy evi-látky. Na otázky Ilony Nebřenské odpovídá Jitka Klett.

 

» Jitko, jsi slovenská návrhářka působící mimo jiné i v Čechách. Můžeš popsat své začátky? «

Podnikat v módě jsem začala na Slovensku v roce 1994. Vždycky jsme si dávali záležet a sílící poptávka po našich modelech byla velmi motivující. Po určitém čase jsem začala tvořit vlastní autorské modely. Od roku 2004 mám značku Jitka Klett, salon v Praze jsem založila až v roce 2010. Poslední dobou se prezentujeme v zahraničí, hlavně na Blízkém východě.

 

» Tvá kolekce na jaro/léto 2015 je nejen plná barevné módy, ale i úžasných doplňků. Tvoříš je sama nebo máš spolupracovníky? «

Kolekce „Magic of Elements“ je zaměřena na detaily a jsem ráda, že jsi je zaznamenala. Všechny komponenty v této kolekci jsou v mém autorském provedení, zato skleněné doplňky jsem tvořila s chorvatskou umělkyní Gordanou Turuk. Náš salon má za sebou i kolekci šperků a parfémů, což na českém trhu zas tak běžné není. Od začátku jsme ale měli velké ambice působit na mezinárodním trhu. Nabízíme vše, na co jsou klientky v zahraničí zvyklé.

 

foto1

Foto z kolekce „Magic of Elements“,  www.jitkaklett.com

 

» Existuje něco jako „podpis“ Jitky Klett? «

Myslím, že mým podpisem je elegance, ženskost, čistota a harmonie. Tyto čtyři motivy procházejí každou mou kolekcí. Nejde o to, aby byl model jednoduchý. Harmonie a čistota může být i ve složitě vrstveném modelu. Jde o to, aby tam harmonie prostě byla! Domnívám se, že mé modely přinášejí také dobrou náladu. To je to, co mě na módě baví a líbí se mi.


foto2

Foto z kolekce „Magic of Elements“,  www.jitkaklett.com

 

» Dají se krátce popsat rozdíly mezi českou a slovenskou ženou? «

Slovenská žena je extravagantnější, odvážnější a ráda na první pohled zaujme. Česká žena je klasičtější, decentnější. Češky upřednostňují materiál s příznivější cenou. Slovenky projevují větší zájem o módu a rychleji pochopily, že základem modelu je kvalitní materiál.

 

» Jak se liší zákaznice na Blízkém východě? «

Ženy tam u návrhářů nakupují pro zábavu, ne z nutnosti. Češka u mě nakupuje pro potřebu, u Slovenky je to potřeba i radost. Na Blízkém východě mají ženy jiný přístup k životu. My si zajdeme do galerie nebo na koncert, utrácíme i za tento druh zábavy. Ony více nakupují.

 

» A co náboženství, které předepisuje tradiční ženský oděv? «

Jako návrhářku mě nic nelimituje, ani jejich náboženství přikazující nosit abáju. Já ženy oblékám pod ní. Abáju ženy nosí na veřejnosti.

 

» Líbí se mi tvá kolekce inspirovaná fotografiemi slovenského prezidenta R. Schustera. Čím tě oslovily? «

Mou inspirací jsou i ruční techniky a folklor. Často se k těmto kořenům vracím. Obdivuji staré šperky, kroje, tradiční techniky v oděvnictví. Když jsem hledala nápad pro novou kolekci s přírodními motivy, manžel si vzpomněl na publikaci pana prezidenta Schustera, která byla přesně tím, co jsem hledala. Přenesla jsem jeho fotografie do svých látek a mohu potvrdit, že projekt se vydařil.


Video k 20. výročí tvorby Jitky Klett, toto i další videa na www.jitkaklett.com


evi-latky