Rozhovor s návrhářkou, která ráda sní... 

uvodni


Seriál rozhovorů s českými návrháři vznikl díky spolupráci s Evou Krestovou, majitelkou firmy evi-látky. Na otázky Ilony Nebřenské odpovídá Anna Janská


Aničko, jsi důkazem, že „když se chce, tak to jde“. Máš vystudované přírodní vědy, ale živíš se jako návrhářka...
Jsem na půl úvazku na Přírodovědecké fakultě a zároveň u toho navrhuji módu. Nejde o to, že bych si nedokázala vybrat, ale baví mě kombinace těchto odlišných oborů. 


Jaká je tvá náplň práce jako doktorky přírodních věd?
Na doktorském studiu jsem se zabývala molekulární biologií a stresem u rostlin. Momentálně jsem ale v anatomické laboratoři, takže náplní mé práce je mikroskopování a řezání, dávání věcí dohromady, syntézy výsledků. Je to krásná práce, jelikož pod mikroskopem vidíte úžasné věci a otevře se vám svět, o němž většina nemá ani potuchy. 


Jak se cesta od přírodních věd stočí k umění? 
Domnívám se, že oba tyto světy jsou si velmi podobné. Oba jsou dost mimo realitu a vyžadují hodně kreativní přístup. Odmalička mě bavila příroda, ale i móda. V době, kdy jsem se rozhodovala, na jakou školu půjdu, zasáhl tlak rodiny ve smyslu, že musím dělat „něco pořádného“ a bylo rozhodnuto. Ale pokud máš něco dělat, cesta k tomu se vždy dříve nebo později najde. Má se objevila na mateřské dovolené. 


Limituje tě nějak fakt, že nejsi vystudovaný návrhář? 
Spíš je to tak, že mi to dává trochu volnější prostor, víc svobody. Nejsem svázaná pravidly. Myslím, že těžší bylo si cestu k tomu prošlapat a zorientovat se v oboru. Dělala jsem spoustu kurzů, které mi do začátku hodně pomohly. Mám kurz stylingu od Školy stylu Backstage a kurz návrhového kreslení. Účastnila jsem se mnoha kurzů výroby šperků, se kterými jsem začínala, ale nakonec je to hodně o praxi. Začátek je samozřejmě těžší, jelikož nemáte ten první vstup, dveře nejsou úplně otevřené a vy se musíte trochu procpat, ale nyní to již perfektně funguje. Zákazníci se stále vracejí a přibývají noví. 


foto2

 

Pomáhají ti nějak přírodní vědy ve vytváření kolekcí? 
Hodně mě inspirují materiály. Pokud to jde, používám přírodní jako bambus a bavlnu, ale určitě i viskózu, která vzniká syntetickým propojením celulózových jednotek extrahovaných ze dřeva buku, smrku nebo třeba bambusu. Potom určitě miluji krajky připomínající výjevy z přírody. Materiál musí být hlavně příjemný. Propojení s přírodou, co se týče návrhů, je právě nyní aktuální. Na zakázku jsem před prázdninami navrhla něco své kolegyni k obhajobě její práce a celistvá kolekce na toto téma by měla být k dispozici v nejbližších týdnech. 


Můžeš ty šaty na obhajobu trochu popsat? 
Kolegyně se zabývá puškvorcem. Ten má nádherné anatomické tvary. Daly jsme je grafičce a spolu s ní vytvořily krajku. Tuto kresbu jsme potom aplikovaly na pouzdrové šaty. 


Založila jsi svou značku v roce 2012. Když jsi začínala, byla situace jiná než teď? V čem byla těžší nebo naopak lehčí? 
Určitě byla jiná, jelikož jsem začínala. Věci se stále mění. Měla jsem miminko a byla jsem v jiné situaci. Teď je to čistější a jasnější. Mám stálou klientelu, mám ve věcech víc jasno a získala jsem větší praxi. Posouvám se více směrem k lehce business módě, elegantnějším, ale běžně nositelným věcem. Mění se to nejen díky přání stálých klientek, ale také s věkem. 


foto1


Jak přistupuješ ke své módě?  
Jsem perfekcionistka co do výběru materiálu a zpracování modelů. Ovšem pokud je něco ušité jinak, než jsem si přála, ale výsledek je lepší, nechám to tak. 


Jak by se dala charakterizovat tvá tvorba? 
Mám takové motto: „Nápaditá móda z kvalitních materiálů pro všední dny i vysněné situace.“ A to se snažím plnit.  


evi