se slovanským lněným oblečením značky Roduslava

uvod     

Věděli jste, že Zemi hned po ropném průmyslu nejvíce zatěžuje průmysl oděvní se svými toxickými barvivy a chemikáliemi? A přitom to jde jinak! Jak? Pojďme si představit slovanské lněné oblečení z dílny značky Roduslava, jejíž název odkazuje ke slovanskému pozdravu „Sláva rodu“.

 

Příběh značky Roduslava  

Ač by se mohlo na první pohled zdát, že je značka Roduslava synonymem pro slovanskou módu, není to tak úplně pravda. Zrod značky je totiž nedílně svázaný s něčím, co překračuje hranice módy a dotýká se slovanské kultury, pocitu sounáležitosti s přírodou i hrdosti na to, jaké jsou naše kořeny. Roduslava tak objevuje a propojuje vnitřní krásu s tou vnější prostřednictvím slovanské módy.

roduslava6  

 

Slovanství

Historie neměla slitování ani se slovanskými národy, které musely umlčovat hlas svého srdce a přihlížet degenerování i zabíjení rodů. Toto oddělení od rodů, přírody i Boha vedlo k rozpadu společnosti a k chaosu. I přes všechny útrapy, které naše předky potkaly, jsme však na své kořeny nezapomněli a probudili v sobě dávné tradice a navrátili se zpátky ke svým kořenům, jejichž základem je těsný kontakt s přírodou, láska i respekt. Hloubka slovanství spočívá v jeho bohaté historii, jež na nás dýchá skrze moudrost předků i slova zachovaná na starých náhrobcích. Být Slovanem znamená být hrdým i pokorným zároveň a žít v souladu se svými kořeny ve všech aspektech života.

 

Slovanské lněné oblečení

Věříte, že dokáže být i materiál, ze kterého je vyrobené oblečení, které nosíme, prospěšný pro naše tělo? Přeci jen je to právě oblečení, které je naší kůži nejblíže, na jeho výběru tak opravdu záleží. Vraťme se však zpět do minulosti, kdy umělé materiály neplnily obchody. Dříve se používaly pouze přírodní materiály a len byl jedním z nich. Len se pěstoval v každé vesnici a zpracovával se v takzvaných pazdernách. Nedílnou součástí každého stavení byl také kolovrat a tkalcovský stav.

roduslava5

 

Plátno s hodnotou zlata  

Ať už hrubá nebo velmi jemná, plátna byla v dřívějších dobách ceněná více než zlato. Také barva plátna se lišila, plátna zůstávala buď v přírodní barvě, barvila se přírodními barvivy, podle daného místa a tradic, nebo se bělila.

 

Bílé lněné plátno  

Bílý oděv ze lnu je tím nejrozšířenějším. Bílá barva odráží energetická spektra a slouží jako ochrana pro svého nositele. Opakem je barva černá, která všechna spektra pohlcuje. Moc barvy by se neměla podceňovat, ve chvíli, kdy je člověk, jenž nedosahuje vysoké duchovní vyspělosti, oděn do černé barvy, přitahuje síly, které jsou škodlivé pro jeho auru a mohou vést k zdravotním i psychickým komplikacím. 

 

Len a konopí jsou Slovanům nejblíže  

I přesto, že jsou přírodní materiály, které nesou informace, takzvané védy, člověku prospěšné, ne všechny jsou stejně prospěšné pro každého člověka. Pro Slovany je vzhledem k jejich historii nejblíže len a konopí. Len se pěstoval na severní polokouli, a tak je vhodnější pro lidi žijící v této oblasti. Energie, která sálá ze lnu, je tou nejsilnější energií ze všech. Také vlastnosti lnu jsou důvodem, proč by se na tento přírodní materiál nemělo zapomenout ani dnes. Len vyniká svou životností, hladký povrch tohoto materiálů se málo špiní a naopak se velmi dobře pere a také rychle schne. Dobře také vstřebává vlhkost, a zabraňuje tak kožním i plísňovým onemocněním. Existuje také důvod, proč se právě len používal jako obvazový materiál. Ve chvíli, kdy se dostane do otevřené rány, dobře se vstřebává a zabraňuje vzniku bakterií.

   

Vlastnosti lnu  

V současnosti vyniká len i dalšími přednostmi, mezi něž patří pohlcování magnetického záření z domácích spotřebičů i skutečnost, že materiál nevytváří statickou elektřinu. Zamilujete si jej při nošení po celý rok, v zimě zahřívá a v horkých letních dnech příjemně chladí. Ve chvíli, kdy člověk nosí lněné oblečení přes den i přes noc, probouzí se plný energie. Lněným vláknům je přisuzována schopnost ochrany před duševními poruchami, depresemi a ochrana nervového systému, který je dnes více než jindy vystavený náročným zkouškám.

 

roduslava2

 

Střih oděvů

Naši předci i při šití oděvů vycházeli z vědomí, že je svět kolem nás tvořen silou, jež přináší vědění. Tato síla je také součástí materiálů, do nichž se oblékáme. Proto se při výrobě oděvů co nejméně stříhalo a zašívalo. Oděvy se šily z plátna se šířkou 80 centimetrů, které se přehnulo napůl, a následně byl do tkaniny vystřižen otvor na hlavu. Látka, jež se vystřihla, však zůstávala součástí oděvu, všila se dovnitř tak, aby se zabránilo úniku síly.

 

Ženské šaty  

Ženské šaty byly v dolní části rozšířeny o všité trojúhelníky, které jim zpříjemňovaly pohyb. Šaty byly dlouhé tak, aby kryly kotníky. Horní část šatů byla upravena formou sarafánu nebo obohacena o rukávy. Nedílnou součástí oděvů se stalo přepásání v úrovni pasu nebo nad prsy a pod nimi. Žena je chráněna sílou Matky Země, tato síla spirálovitě kumuluje pod sukni do výše přepásání. K zachování této síly je nutné vysvlékat a oblékat oblečení přes hlavu. V současné době už většina z nás tímto způsobem neuvažuje, ale dříve byl oděv ušitý na míru učiněným štítem, jenž zajišťoval ochranu v každé situaci.

 

roduslava1   

 

Slovanská výšivka

Slovanské vzory na oděvech nejsou pouhou ozdobou, nesou v sobě sílu i ochranu. Jedním z nejstarších symbolů je Strom života, který je zároveň jedním z nejposvátnějších. Jeho kmen znázorňuje životodárnou spirálu a kořeny mají podobu srdce, které je zdrojem lásky. Dalším významným slovanským symbolem je symbol Slunce, které podporuje růst a rozvoj. Bez jeho světla i tepla by život na Zemi nebyl možný. Mužská i ženská síla se promítá do vzoru Jednoty. Mužská síla je zastoupena vzorem dubového listu a ženská síla je součástí květu a listu lípy. Také tvar Hvězdy Boha Roda je častou součástí výšivky. Bůh Rod je ztělesněním našeho národa, života našich předků. Je ochráncem sil i symbolem návratu k původním hodnotám.

 

roduslava3

 

Barvy ve slovanské výšivce  

Symboliku v sobě nesou také barvy, které jsou nedílnou součástí slovanské výšivky. Každá barva na výšivce má svůj symbolický význam. Základní barvou je červená, která je vyjádřením podstaty stavby světa a způsobem předávání vědění z generace na generaci. Bílá barva je vnímaná jako čistá a neposkvrněná, černá je symbolem černozemě a úrodné země a žlutá barva je přisuzována Bohu Slunce Ra. S jarem je spojena barva zelená, jež v sobě nese mladost a naději. Součástí slovanských výšivek je také takzvaná belasá, jež představuje čistou barvu nebes. Modrá proniká do zákonů čarodějnictví a stříbrná a zlatá je zastoupena ve svátečních oděvech.

 

www.roduslava.cz