Unikátní materiál v podobě luxusní tkaniny vzniká v Rýmařově již od roku 1890.

  hedva-otvirak
                                                                                                                                                      foto: Shutterstock

 

Ztělesněný luxus, do kterého se v minulosti běžně odívali příslušníci královských a šlechtických rodin. Dnes jej vídáme především v muzejních expozicích nebo interiérech českých zámků a krásných historických vil. Brokát. Pevná látka typická dekorativními vzory tkanými kovovou nití své úspěchy sklízí i v současném módním světě.

 

Z módního mola do běžného šatniku

Brokát najdete v řadě aktuálních kolekcí nejvěhlasnějších světových módních značek jako Dolce Gabbana, Chanel či Louis Vuitton. Návrháři látku využívají jak pro impozantní kolekce haute couture, tak jako základ pret–a–porter ("vezmi a nos") kolekcí, kde svým unikátním vzhledem zdobí saka, sukně, šaty či kabáty pro každodenní nošení.  V Čechách má však brokát svou vlastní impozantní a nesmazatelnou historii, jež sahá až do 16. století, kdy byl v Rýmařově založen tkalcovský cech. Tato událost dala zároveň vzniknout společnosti HEDVA ČESKÝ BROKÁT, která kvalitní brokátové oděvy vyrábí od roku 1890 dodnes.

 

hedva-uvod  
                                                                                                           Výsledkem nemusí vždy být jen historický kostým ... | foto: archiv

 

Historie i současnost

Dnes firma slaví úspěchy především historickými a krojovými brokáty, poptávka je ale i po tkanině vhodné pro módní doplňky – jako jsou kravaty, kapesníčky nebo i velmi aktuální roušky – či bytové a dekorační látky, které přetváří v luxusní povlaky na polštáře, ubrusy či prostírání. V nabídce si tak vyberou jak čeští módní návrháři, tak i koncoví spotřebitelé. Kousek věhlasného národního pokladu tak klidně můžete vlastnit i vy.

 

hedva-detail
                                                                                                                                                    foto: archiv