Spodní prádlo je grunt. Jak ho vybírat?

sirka-ilustracka-podprsenky

Foto: shutterstock.com

Spodní prádlo je sice schované pod vrstvou oblečení, ale je jedním z nejdůležitějších kousků šatníku. Nevhodně vybrané nebo nekvalitně ušité podprsenky totiž mohou způsobit bolesti zad a kalhotky z nevhodného materiálu zase nedovolují pokožce dýchat, což může vést až ke zdravotním problémům v intimních partiích. Jaké spodní prádlo vybrat, aby jste se v něm cítili dobře? A jak si ušít vlastní podle svých představ i proporcí?

 

Padnou jako ulité

Kalhotky se oproti hornímu dílu spodního prádla pořizují mnohem snadněji. Přesto bychom i při jejich výběru měli přistupovat důsledněji a neostýchat se si je vyzkoušet ještě před samotným nákupem. „Kalhotky na sobě máme drtivou část dne, a tak je velmi nutné, abychom se v nich cítili příjemně a pohodlně. Při zkoušení tak doporučuji v kabince udělat pár základních pohybů, které velmi rychle napoví, zda budou kalhotky dobře sedět,“ podotýká Štěpánka Kupcová z francouzského butiku Oxalis desouss. Rozhodně byste je neměli zkoušet na kalhotky stahovací, které mohou výrazně ovlivnit to, jak nám prádlo sedí: mělo by být na postavě vypnuté, nikde se neshrnovat, ani nezařezávat.

 

sirka-kalhotky  

Šortky Lise Charmel, Oxalis Dessous,  2 380 Kč. B avlněné kalhotky Lucia, Astratex 259 Kč. Krajkové Taste of Colours, Intimissimi 449 Kč

 

Horní díl je problém

Tvrdí se, že až 70 procent žen nosí špatnou velikost podprsenky nebo nevhodný tvar košíčků. To potvrzuje i Štěpánka Kupcová: „Mnoho žen ani v dospělosti nezná svou velikost podprsenky.“ Jak tedy vybrat tu pravou? Stačí si pohlídat pár klíčových parametrů, které musí stoprocentně vyhovovat. Jedním z nich je obvod hrudníku. „Ženy často chybují v nesprávném určení obvodu hrudníku, který často bývá až příliš velký. Podprsenkový pás tak různě cestuje po těle a výsledkem je, že se vzadu na zádech posouvá výš a prsům vpředu neposkytuje dostatečnou oporu. Zákaznicím vždy radím, aby si podprsenku nejprve zkoušely se zapnutím na prostřední háček. Při dalším nošení vám tak zůstanou ještě dvě možnosti – utáhnout, nebo povolit, takže se budete umět přizpůsobit případným potřebám. Zapínání na zádech by se nikdy nemělo vlnit a posouvat směrem nahoru,“ vysvětluje Štěpánka Kupcová z francouzského butiku Oxalis desouss.

 

sirka-push-up

Pěkně nahoru: Super push-up GIOIA Jungle Parrots, Intimissimi 1 149 Kč. Krajková bílá, H&M 499 Kč. Květinová Lise Charmel, Oxalis Dessous 3 300 Kč. Z mikrovlákna , H&M 499 Kč. Krajková modrá, H&M 599 Kč.

 

Velikost košíčků

Druhým důležitým parametrem je velikost košíčků. Často si ve snaze přidat poprsí objem vybíráme ty velikostně menší, abychom vytvořili dojem plnosti. To je ale velkou chybou. „Podprsenka by vám měla umožnit plynulý pohyb bez omezení. Pokud vám například prsa při rychlejším pohybu z košíčků vypadávají, vyberte si větší velikost. Představte si běžnou situaci – například dobíháte tramvaj, abyste byli na pracovní schůzce včas. V takových denních zátěžových situacích musí podprsenka bezpodmínečně obstát,“ vysvětluje Štěpánka Kupcová. Co se týče dolního kraje podprsenky, musí akorát doléhat k prsům a hrudníku. Nesmí se zařezávat, ani by neměla být mezi prsy a podprsenkou příliš velká mezera.

 

sirka-krajkove

V krajce: Balkonová podprsenka Stefania, Intimissimi 749 Kč. Lycra Lace, Intimissimi 749 Kč.

 

Otázka velikosti

Kvalitní podprsenka si umí poradit i se znatelným rozdílem ve velikosti prsou. Pokud máte objemově menší rozdíl mezi svými prsy, postačí pro sjednocení velikosti kvalitní vyztužená podprsenka. Při větším rozdílu odborníci radí vybrat push-up podprsenku s vyjímatelnými vycpávkami tak, abyste ji u většího prsu mohla odejmout a u menšího ponechat pro dorovnání rozdílu. Ženy s nadstandardně velkým poprsím by měly o to pečlivěji vybírat správnou velikost, aby podprsenka sloužila i jako dostatečná podpora a ochránila záda před nepříjemnými bolestmi.

 

sirka-hm-vyztuzena-podprsenka-bralette3-499-kc

V trendu: Vyztužená podprsenka bralette, H&M 499 Kč

 

Do každého šatníku

Jedno prádlo vhodné jen pod sukni, další pod bílou halenku či kalhoty, jinou zase zásadně na sport. Které kousky by neměly ve vašem šatníku chybět? „Co se kalhotek týče, zde mají zákaznice většinou velmi jasno v tom, jaký střih jim sedí. Ale i tak bych doporučovala mít kromě nejrůzněji zdobených či krajkových kalhotek vždy i nějakou jednoduchou a jednobarevnou variantu. Ta přijde vhod zejména pod bílé kalhoty či sukni, kdy nám móda vyloženě diktuje sladit barvu spodního prádla s vrchním kusem oblečení,“ uvádí Kupcová. A jak je to u podprsenek? Výběr je totiž tak pestrý, že není jednoduché si vybrat. Jsou tu hladké či krajkové podprsenky, podprsenky sportovní nebo bez kostic, memory podprsenky a i oblíbené push-up podprsenky. Co by ale v žádném šatníku nemělo chybět: podprsenka s hladkým zpracováním. Hodí se pod poloprůhledné či těsné oblečení. Hitem posledních let je i tzv. braletka. Jedná se o podprsenku s trojúhelníkovým střihem, která je bohatě zdobená krajkou a má krajkové pokračování. „Její obrovskou výhodou je i to, že jsou velmi pohodlné a sluší většině ženám. Velice moderní je v současnosti zapracovat tuto podprsenku do poloprůhledného trička nebo topu a podtrhnout tak svůj outfit,“ dodává Štěpánka Kupcová.

 

sirka-sportovni-urbanstore

Komprese: Růžová Puma 4Keeps Bra, 759 Kč. Modrá Adidas Performance 862 Kč. Fialová Under Armour Vanish 824 Kč. Květinová Under Armour Mid Crossback Printed 824 Kč. Vše urbanstore.cz

 

Vrhněte se do tvorby vlastního spodního prádla: 

 

Mintové spodní prádlo


sirka-mintove-pradlo

 

Podprsenkový top a kalhotky

 

sirka-korzet-a-kalhotky

 

Saténový korzet: 


sirka-satenovy-korzet

 

 

Galerie: Spodní prádlo
Krajkové boxerky brazilky Taste of Colours, Intimissimi 449 Kč