Dámská móda s lehce pesimistickým nádechem

foto3


Seriál rozhovorů s českými návrháři vznikl díky spolupráci s Evou Krestovou, majitelkou firmy evi-látky. Na otázky Ilony Nebřenské odpovídá Lucie Komárková

 

» Jaký byl tvůj začátek v návrhářství? «

Můj začátek teprve probíhá. Jsem teprve rok po škole.

 

» Jakou školu jsi studovala? «

Při studiu gymnázia jsem si všimla, že než abych počítala příklady, tak si kreslím. Tehdy jsem si uvědomila, že nejsem úplně na správném místě, a tak jsem začala hledat alternativy pro studium. Objevila jsem inzerát na Střední oděvní průmyslovku v Praze Holešovicích. Zkusila jsem přijímačky a prošla talentovými zkouškami. Po absolvování jsem se dostala na Fakultu umění a designu ZČU v Plzni, ovšem školu jsem nakonec opustila, protože jsem tam nebyla spokojená. Po nějakém čase mě napadlo zkusit VOŠ, kde jsem zůstala až do konce. 


foto1

 

» Věděla jsi, že chceš dělat návrhářství nebo to byla náhoda? «

Vlastně ani nevím, jak k tomu došlo. Najednou jsem seděla před čtvrtkou, kreslila postavy a začala je oblékat. Šlo to jedno s druhým.

 

» Dá se popsat charakter tvé módy? «

To je hodně těžká otázka. Když navrhuji, představuji si ženu, která je elegantní, trochu tajemná a má ráda svou temnou stránku, což ovšem nevnímejte jako něco negativního. Myslím si, že temnou stránku má každý v sobě a jen okolnosti ji odkrývají nebo zahalují. Když navrhuji kolekci, snažím se dělat to, co cítím, chci a potřebuji vyjádřit. Chtěla bych, aby člověk, který můj model nosí nebo vidí, byl schopen cítit, co jsem cítila, když jsem ho tvořila. Nyní jsem v bodě, kdy se učím, jak skloubit dohromady design, cenovou dostupnost a hlavně nositelnost.


foto2

 

» Co tě v tvorbě inspiruje? «

Život sám o sobě. Nicméně jednou posledních inspirací byl pohled na západ slunce. Snažila jsem se maximálně vnímat čas, kdy slunce úplně zajde a než vyjde měsíc. Je to hodně krátká doba, ale velmi krásná.

 

» Kdo jsou tvé zákaznice? «

Hodně prodávám přes internet, takže konečného zákazníka moc nevidím. Dříve jsem se specializovala spíše na slečny od 15 do 25 let, ale moje tvorba roste se mnou a v současnosti oslovuji spíše ženy ve věku 25 až 40 let. Na LeMarketu jsem se setkala s velkým počtem zákazníků, takže jsem si mohla udělat takový malý průzkum. Ale klientela je velmi různorodá. Z 80 % jsou mými zákazníky cizinci.

 

» V současné době připravuješ webové stránky. Tvé modely jsou však k nahlédnutí na tvém Facebooku a také jsi součástí ateliéru MIK na pražské Palmovce. Co je to za místo? «

Je to takový designový showroom. Jak už prozrazuje název, naleznete zde Janu Mikešovou pod značkou MIK, dále jsem tu já a Barbora Bucharová (BUCHY), která se v současnosti věnuje tvorbě náhrdelníků. Ještě k nám občas zavítá kloboučnice Kateřina Čadová.

 

»  Najdeme tě také na nějakých designových akcích? «

Nově jsem byla na LeMarketu, který se konal v květnu, a určitě plánujeme účast na Prague Design Week jako jeden ateliér. Uděláme designový balíček, ze kterého si budete moct vybrat svého návrháře. Mě samotnou pak najdete ještě na designSUPERMARKETu 2015.


Video: www.vimeo.com 

snimek-obrazovky-2015-10-27-v-16-48-17