Oděvní designérka Liběna Rochová věnovala Moravské galerii ojedinělý dar – průřez všemi svými kolekcemi.

  rochova-kolekce-detail(1)
                                                                                                                                                       foto: archiv

 

Ucelený průřez svými kolekcemi od 90. let do současnosti, tedy desítky oděvů, bot, paruk, šperků či doplňků. Nezvykle rozsáhlou sbírku se rozhodla Moravské galerii v Brně věnovat  módní návrhářka Liběna Rochová. Nejen díky tomu, že je Brno jejím rodištěm, a má na něj i další osobní vazby, ale také kvůli podpoře nové vize ředitele Jana Presse spojené s Uměleckoprůmyslovým muzeem jakožto centrem designu a módy.

 
  rochova-kolekce(1)     
                                                                                                                                                            foto: archiv 

 

Idea ředitele Moravské galerie o výrazné roli módy souvisí nejen s historickými kořeny spojujícími Brno s výrobou textilu, ale i s podzimním znovuotevřením nově zrekonstruovaného Uměleckoprůmyslového muzea. Budova stojící na Husově ulici v Brně se svými expozicemi, výstavami a programem zaměří právě na design a jeho jednotlivé druhy. Jedním z nich je i móda, prostor tu ale dostane také porcelán, sklo, keramika či nové technologie a média pro prezentaci tvorby současných designérů. 

  rochova-reditel(1)
                                                                                     Liběna Rochová s ředitelem Moravské galerie Janem Pressem | foto: archiv

 

Do tohoto konceptu zapadá módní tvůrkyně Liběna Rochová hned několikanásobně. Nápad podpořit tak význačným darem Moravskou galerii, konkrétně Uměleckoprůmyslové muzeum, vzešel přímo od ní: 

„Chtěla jsem Moravské galerii věnovat většinu mých kolekcí, tvorbu od devadesátých let. Mým snem je spoluvybudovat něco jako ‚muzeum designu a módy’. Myšlenka uzrála při ranní meditaci, zavolala jsem panu řediteli Pressovi a řekla jsem mu ‚Doufám, že mi nedáte košem!’ – a nedal,” směje se designérka.

  rochova-kuratorka(1)
                                                                             Liběna Rochová s kurátorkou výstavy Andreou Březinovou | foto: archiv

 

Vybrané modely z tvorby Liběny Rochové budou od poloviny září vystaveny ve stálé expozici věnované soudobé módě v Uměleckoprůmyslovém muzeu, celou její tvorbu pak představí Moravská galerie v samostatné retrospektivní výstavě. 

 

Liběna Rochová, která se proslavila jak v České republice, tak v zahraničí, působí na poli módy již od 80. let. Komplexně se věnuje se oděvnímu designu, v němž dosáhla na mnoho cen a nominací. Je významnou zakladatelkou soudobého návrhářství a její jméno je synonymem módního designu několika dekád. Dvanáctým rokem vede Ateliér oděvu a obuvi na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde se stala v roce 2018 profesorkou. Její kreativní přístup k oděvní až výtvarné tvorbě často doplňuje obuví či doplňky vlastního designu.

 

rochova-kolekce-modely(1)
                                                                                                                              Kousky z kolekcí L.R. | foto: archiv

 

Výraznými prvky pro Liběnu Rochovou tak typickými jsou plastičnost objemu, výrazná struktura povrchu a vazba s prostorem. Ty jsou patrné i v rozmanitosti daru Moravské galerii: 

Ráda pracuji s klasickými materiály jako je jsou různé druhy hedvábí, vln, směsové materiály, pak je to také kov, sklo, plasty, dráty nebo papír, “ upřesňuje autorka.

 

rochova-saty-detail(1)
                                                                                                             návrhářka Liběna Rochová | foto: archiv

  

V nové sbírce pro Moravskou galerii tak najdeme kolekce jako například Pocta sklu, Timeless, Doteky (pro organizaci DEBRA ČR věnující se nemoci motýlích křídel) nebo společenské róby pro soutěžící Miss ČR.