Čím se liší volánky od rýšků a co je vypalovaný vzor? 

volanove-saty

Model 121, Burda 5/2015, foto: Norbert Bäres 

VOLÁN Volánky jsou na rozdíl od rýšků tvořeny kruhovým dílem, který je hladce přišitý, díky čemuž látka měkce splývá. Vzhledem k tomu, že se zaoblený okraj záložky může špatně žehlit, bývá často olemovaný nebo začištěný.


VALENTINO Valentino Garavani se narodil roku 1932 v Miláně a již v sedmnácti letech se přestěhoval do Paříže, kde získal stipendium pařížské odborové organizace Haute Couture. 1959 se vrátil do Itálie, otevřel v Římě svůj vlastní ateliér a podmanil si módní svět elegantními, velmi ženskými modely, včetně slavných červených šatů. 2008 značku opustil a hlavními návrháři se stali Maria Grazia Chiuri a Pier Paolo Piccioli.

  

VALENCIENSKÁ KRAJKA Krajka nizozemského původu pojmenovaná po severofrancouzském městě Valenciennes je považována za jednu z nejjemnějších a nejvzácnějších ručně paličkovaných krajek, která zažila vrcholnou slávu v období rokoka. Vzhledem k tomu, že je tvořena až 80 paličkami na jeden centimetr, jen zřídkakdy bývá širší než 10 cm. I přes svoji jemnost je tato krajka velmi pevná a odolná.

  

VÍDEŇSKÁ MANŽETA Jednovrstvé, mírně vyztužené manžety na košilích, známé také jako kombinované. Zapínání může být řešeno běžnými, ale díky knoflíkovým dírkám vypracovaným na obou stranách manžety i manžetovými knoflíčky. Tento typ manžet je nezbytný u frakové košile.


videnska-manzeta

Ilustrace: Verena Maier

 

VYPALOVANÉ VZORY Vzory lze vypalovat na látkách ze dvou druhů vláken – syntetických a přírodních (bavlna, hedvábí, viskóza). Po nanesení leptací pasty přírodní vlákna zmizí, naopak syntetický základ zůstane nenarušený, jen průhledný a na něm fantazijní vzor.

  

VYSOKÝ PÁS  Známý také jako „paperbag“ neboli papírový pytlík. Vysoký a široký pás na kalhotách nebo sukních, který se pevně stahuje opaskem. Sluší především štíhlým ženám s úzkým pasem a útlými boky.

  

VYZTUŽENÍ KLOP U kvalitně zpracovaných sak nebo kostýmů bývá límec s klopami vyztužen vložkou z koňské nebo velbloudí srsti, aby lépe držel svůj tvar. Vrstvy jsou k sobě spojeny pikýrovacími stehy (jemné ruční stehy).