Víte, co se skrývá pod francouzským názvem Trompe-l’Œil?

trapezenlinie

Model 116, Burda Style 11/2013, foto: Andreas Ortner

TRAPÉZOVÁ LINIE Občas nazývaná také jako lichoběžníková. Nejčastěji se jedná o směrem dolů široce se rozšiřující pláště a šaty s pouze lehce naznačeným vyšším pasem. Toto tvarové řešení bylo známé již v období první světové války, avšak v módě se prosadilo až roku 1958, kdy Yves Saint Laurent představil střihy šatů a kabátů bez zdůrazněného pasu, úzké v ramenou a s extra širokým spodním okrajem. (Plášť: Burda 11/13, model 116)

 

TOD’S Společnost byla založena kolem roku 1900 italským ševcem Filippem Della Valle a od počátku se věnuje především kabelkám, koženým doplňkům a botám – obzvláště mokasínům s nopy. Název Tod’s zavedl až v roce 1978 vnuk zakladatele Diego Della Valle. Hlavní designérkou je od roku 2013 Alessandra Facchinetti.

 

TROMPE-L’ŒIL Trompe-l’Œil (francouzsky = optický klam) je výraz používaný v módním slovníku k označení potisku látky, který vyvolává mylnou iluzi, např. dojem trojrozměrnosti pomocí perspektivního znázornění.

 

TULIPÁNOVÁ SUKNĚ Svým tvarem se podobá tzv. balonové sukni, na rozdíl od ní však není v partii boků tak široce střižená. Důležité upozornění: Tento typ sukně dokáže decentně skrýt menší polštářky jak na zadečku, tak na stehnech, pro široké boky a velké pozadí se bohužel vůbec nehodí. 


tulipa-nova-sukne

Model 117 B, Burda Style 3/2014, foto: A&F Studio