Znáte látku seersucker nebo třeba sesterské dezény? 

uvodni-s

Model 125 a 117 B, Burda Style 7/2015; foto: Michael Munique

SEERSUCKER (z perštiny shir o shekar = mléko a cukr) je označení bavlněné tkaniny v plátnové vazbě, na které se střídají hladké a zvrásněné pruhy a která se vyrábí rozdílným napětím osnovních nití nebo následně chemickým roztokem, který způsobí nabobtnání vláken.


SALVATORE FERRAGAMO Tento známý Ital (1898 – 1960) je považován za vynálezce klínového podpatku a za obuvníka hvězd: Marilyn Monroe milovala jeho extravagantní modely z kůže, korku nebo brokátu. Dnes je značka synonymem pro klasickou italskou eleganci a hlavním designérem je Massimiliano Giornetti.

 

SEDLO Ramenní sedlo u kabátků a plášťů, jehož spodní okraj zůstává volný nebo se připíná na knoflík. V minulosti se tento typ sedla používal u vojenských plášťů jako dodatečná ochrana před deštěm.

  

SESTERSKÝ DEZÉN Z anglického sister print (sister = sestra, print = potisk). Látka pocházející ze stejné „rodiny vzorů“ – podobá se barvou, velikostí potisku a/nebo motivem.

 

SKANÁ NIT Skládá se z několika vzájemně stočených nití a na rozdíl od jednoduché nekroucené nitě vyniká lepší pevností. Materiál, ze kterého je tvořena, je variabilní a podléhá vzhledovým a technickým požadavkům. Odolný polyester se používá např. na každodenní a funkční oděvy, zatímco hedvábí na ruční obšívání knoflíkových dírek.

 

SRDÍČKOVÝ RÝŠEK Oblíbený prvek používaný na ozdobení živůtků a výstřihů bavorských lidových krojů. Srdíčkové rýšky se zhotovují z pruhu látky, porty nebo sametové stužky. Tvoří se postupným spojováním protilehlých okrajů látky vždy jedním vodorovným stehem a následným utažením nitě.

srdickovy-rysek

 

SMYKOVACÍ STEH Říká se mu též kroužkovací a používá se k začišťování okrajů u hodně třepivých látek. Šije se zleva doprava takto: Jehla se vpíchne do okraje látky zezadu, nit se položí kolem špičky a pak se jehla protáhne látkou. Nit stahujeme jen velmi mírně, aby se okraje nerolovaly.

  

SPENCER Přiléhavá bundička do pasu s kratšími rukávy získala svůj název po lordu Spencerovi, který si nechal odstranit šůsek svého redingotu a novou délku považoval za překvapivě praktickou (bundička: Ralph Lauren).

 

STOJÁČEK S LEMEM Těsně přiléhavý límec připomínající válcovitou rouru je na rozdíl od klasického stojáčku ozdoben úzkým lemem. V přední části je vsazen hlouběji než v zadní, nosí se buď rozhalený, nebo zapnutý na jeden knoflíček.