O jako o-linie, lehká organza i oxfordské káro...

o-linie

Model 130, Burda Style 4/2014, foto: Nicole Neumann

O-LINIE Nebo také Eggshape. Silueta, která je úzce střižená v ramenou a u záložky a současně široká v pase, sluší vysokým štíhlým ženám. Tip na styling: Modely tohoto střihu kombinujte zásadně s úzkými kalhotami nebo punčochami a také s botami na podpatku.

 

OBI Původně látkový opasek na kimono široký 60 cm a dlouhý 3,65 až 9,60 m. Způsob uvazování napovídal o společenském postavení dané ženy (kurtizány nosily mašli uvázanou dopředu, svobodným vyčnívala vzadu a vdaným ploše přiléhala). Dnes se nosí také přes šaty nebo blůzky.

 

OLEJOVÁ IMPREGNACE V 19. století vyvinul norský mořeplavec Helly Hansen voděodolnou bavlněnou látku, jejíž schopnosti spočívaly v pečlivé impregnaci lněným olejem a fermeží nebo kaučukem. Dříve pouze v tradiční žluté, dnes však v široké škále barev.

  

OP-ART Angl. Optical Art = optické umění. Geometrická abstrakce, která si pohrává většinou s černobílými efekty, se prosadila kolem roku 1963. Největší vliv na dezény látek měli Bridget Riley a Victor Vasarely. Designéři jako např. Roberto Capucci pak vytvořili z originálních potisků jedinečný módní směr.

 

OPAQUES Francouzský výraz pro neprůsvitný se používá také jako označení pro neprůhledné punčochy s jemností vlákna 40 den nebo více. Dříve bývaly v provedení z nylonu, nyní jsou dostupné s 80 % podílem bavlny. 

  

OPASEK SE SPONOU Vyztužený opasek ušitý ze stejné látky jako oděv, který mívá potaženou sponu. Používá se jako ozdoba nejen na šatech a sukních, ale i na lehčích kabátech. Můžete si ho buď vyrobit sami, nebo využít služeb profesionálů, kteří vám ho zhotoví dle vašich představ.

pasek

Ilustrace: Elke Treier-Schäfer  

ORGANZA Transparentní, jemná, lehká, měňavá látka z hedvábí nebo polyesteru v plátnové vazbě. Zpevnění látky se dosahuje působením chemikálií jako například chloridu vápenatého. Materiál vhodný na šaty, halenky nebo sukně.

 

OSCAR DE LA RENTA Jeho talent již dříve okouzlil Cristóbala Balenciaga a Jeanna Lanvina: 1965 založil de la Renta (*1932 v Dominikánské republice) v New Yorku svůj vlastní nezávislý obchodní dům, který funguje dodnes. V hlavní roli zdrženlivá elegance, luxusní látky a vzácné výšivky. Detaily, kterých si cenila i například Jackie Kennedy.

 

OXFORDSKÉ KÁRO Vzor pojmenovaný podle anglického univerzitního města. Káro je tvořeno širšími barevnými pruhy se světlými vnitřními prostory. Nejčastěji bývá k vidění na sportovních košilích. 


karo

Model 138 A, Burda Style 9/2010