V čem spočívá mercerace nebo moustache efekt? 

mandarske-karo

Model 110 A, Burda Style 6/2011, foto: Jonathan Klein

MADRASKÉ KÁRO Indie, období kolonializmu: Právě odtud pochází světoznámá bavlněná látka s barevným, nepravidelným kárem. Jméno nese po městě Madras (nyní Chennai), kde ji kdysi navrhl místní tkadlec, fascinovaný károvými vzory britských klanů. 

 

LÍMEC MANDARIN Evropská podoba stojáčkového límce mandarínů z Číny z císařského období. Okraje dva až pět centimetrů vysokého límce se vpředu dotýkají nebo mírně překrývají, bývají spojené uzlem nebo knoflíčkem.

 

MAC FARLANE Známý také jako Inverness Coat. Zpravidla široce střižený plášť bez rukávů, s dvoudílnou, vpředu volně visící pelerínkou, přichycenou v zadních švech průramků. Nejvíce se proslavil díky známým filmovým postavám jako Sherlock Holmes a Dracula.

 

MATLASÉ Název je odvozen z francouzského výrazu pro vycpaný. Způsob tkaní nebo vyšívání, které budí díky zapracovaným příčným nitkám dojem vypolstrované textilie. Původně se mělo jednat o jednoduchou a cenově dostupnou imitaci umělecky prošívaných látek z Marseille.

  

MĚCHOVITÁ KAPSA Ideální pro každého, kdo kapsy nevyužívá jen pro ozdobu: Díky mezidílku mezi oděvem a kapsou vzniká velmi prostorné „úložiště“ nejen pro všechny nutné, ale i pro zbytečné věci, které nosíme při sobě. Nejvíce se tyto kapsy uplatňují u sportovního oblečení.

kapsa

Ilustrace: Elke Treier-Schäfer

MERCERACE Způsob úpravy bavlněných textilií, který vynalezl anglický průmyslník John Mercer v polovině 19. století. Díky působení hydroxidu sodného dochází k nabobtnání jednotlivých vláken a látka se tak stává lesklejší a pevnější.

 

MISSONI Módní značka, která byla založena Rositou a Ottaviem Missoni v roce 1953 v italském Gallarate. V současné době funguje pod vedením jejich dcery Angely. Za slávu vděčí především jejich barevným pleteninám s klikatým vzorem.

 

MOTÝLEK Hedvábná stuha kolem košilového límečku, kterou vážeme na smyčku do tvaru mašle nebo kterou koupíme již napevno uvázanou. K fraku patří zpravidla bílý motýlek, zatímco ke smokingu černý.

motylek

Foto: www.fler.cz/x-style 

MOUSTACHE EFEKT Nejrozšířenější způsob úpravy džínoviny, kterým vzniká moderní „opraný“ vzhled. Pomocí smirkového papíru se do látky vybrousí pruhy (nazývané také „moustache“ = kníry), které se následně rozmazávají pro přirozený přechod barev. 

 

MUŠELÍN Původně název pro orientální vzor pojmenovaný podle iráckého města Mosul. Nadýchaná, jemná, hladká látka z bavlny, vlny, viskózy nebo hedvábí v plátnové vazbě. Dnes nejčastěji k dostání v jednobarevném provedení.