Lampasy, lamé nebo lavallière. Co znamenají tyto pojmy?

lampasy

Model 115, Burda Style 7/2014, foto: Sven Hedstorm 

LAMPASY  Široké, zpravidla barevně odlišné pruhy na kalhotách k uniformám, frakům a smokingům našívané podél bočních švů nebo přes ně. Helmut Lang jimi začal v 90. letech zdobit i dámské kalhoty.

 

LANVIN Ve dvou minimístnostech založila Jeanne-Marie Lanvin v Paříži v roce 1889 svou značku a už záhy byla zahlcena objednávkami. V čele s kreativním ředitelem Alberem Elbazem zůstává značka synonymem elegance, rafinovanosti a zářivých barev.


LAMÉ Pod tímto pojmem se v módě nejčastěji rozumí lehké, měňavě lesklé látky na společenské šaty, u nichž osnova bývá z bavlněné nebo hedvábné příze a útek z kovových vláken. Běžně se tak označují rovněž kovově lesklé pleteniny. S pojmem lamé se setkáme i u speciální tkaniny s ocelovými nebo měděnými vlákny používané na ochranné oděvy sportovních šermířů.


lame

Model 117A, Burda Style 7/2014, foto: Peter Schreiber 

 

LAYERING V módním žargonu se jedná o vrstvený styl, jehož podstatou je oblékání oděvů přes sebe tak, aby přitom vynikly rozdílné délky jednotlivých kousků.

 

LAVALLIÈRE Nazývá se tak vázačka nošená pod límcem košile a uvazovaná na mašli s dlouhými splývavými konci. Často se této ozdobě oblíbené v 19. století říkalo také bohémská nebo umělecká mašle, jméno však dostala po milence Ludvíka XIV., vévodkyně z Lavallière.

 

LEMOVÁNÍ Jedním z mnoha způsobů začišťování oděvů je olemování okrajů šikmým proužkem (přišívá se lícem k líci na okraj švového přídavku) – využívá se hlavně u nevypodšívkovaných oděvů.

lemovani

  

LUMBERJACK Původně pracovní kabátek severoamerických dřevorubců (lumberjack = dřevorubec), dnes kabátek pro volný čas nebo také větrovka. Lumberjack je většinou károvaný, vždycky končí až u linie boků a zapíná se na zip, rukávy a spodní okraje zakončují pružné, často ručně pletené náplety, díky nimž kabátek vypadá jako podkasaný.LIŠTOVÁ KAPSA  Lišta je pruh látky podložený výztuhou, někdy ozdobně proštepovaný a viditelně vsazený do průhmatu kapsy, který překrývá. Lištové kapsy mohou být podle umístění do průhmatů kapes šikmé (například u plášťů či u kalhot) nebo rovné (například u náprsní kapsy na ozdobný kapesníček na pánském saku) a podle okolností také různě široké.

listova-kapsa

Ilustrace: Elke Treier-Schäfer