Zajímá vás, co dal módnímu světu vévoda z Kentu? 

vichy

Model 146, Burda Style 5/2012, foto: Andreas Baum

KÁRO VICHY Tkané káro s kostičkami v bílém, polobarevném a barevném provedení bylo velmi oblíbené především v padesátých letech. Běžná barevnost: červená, modrá, pastelové tóny.


FAZONA KENT Cary Grant nosí v komedii „Jeho dívka Pátek“ z roku 1940 dvouřadové sako, u kterého se horní knoflík nezapíná, protože klopa (= fazona) je velmi široká. Fazonu Kent podobně jako košilový límec Kent uvedl do života v roce 1934 vévoda z Kentu, syn anglického krále Jiřího V. Tento typ fazony totiž více zviditelnil barevnou košili a kravatu, které v té době přišly do módy. Dnes se fazona tohoto tvaru objevuje u pánských smokingů a dámských blejzrů.

 

KARL LAGERFELD Produktivita a kreativita – takové je krédo rodilého Hamburčana, který začínal v roce 1955 u značky Balmain. Platí za jednoho z nejvšestrannějších návrhářů vůbec. Kromě návrhů pro značky Chanel a Fendi navrhuje od roku 2004 i pod svým vlastním jménem, ke značce „Karl“ přibyla ještě „Karl Lagerfeld Paris“. Je úspěšný i jako fotograf a ilustrátor – co dodat…

 

KARLOVARSKÉ RUKAVIČKY Hřbet uháčkovaný z bavlněné příze, dlaň z jemné kůže: Lehké rukavičky, které dámy z lepší společnosti neodkládaly ani v létě, jako první vyrobila karlovarská firma Schröder & Schmidt v roce 1929. 

 

KÉDR neboli plastická maxipaspulka. Tento druh paspulky zesílené šňůrkou se používá k ozdobnému lemování a především zpevňování švů nebo okrajů oděvů, ale třeba i kožených kabelek, může být také nažehlovací.

  

KOŠILOVÉ ŠATY Z názvu vyplývá, že se jedná o šaty ve stylu pánské košile, s maskulinními prvky, jako jsou stojáček, náprsní kapsy či manžety, avšak v ženském pojetí, třeba takovém, jaké kdysi předváděla Twiggy.

4-2010-116

Model 116, Burda Style 4/2010, foto: Adriano Brusaferri

KŘIVÍTKO K provádění potřebných úprav na střizích, zejména v zaoblených partiích, se velmi často používá krejčovské křivítko. Prodává se samostatně i v soupravě různých pravítek.

 

LÍMEC KENT Klasický a prakticky nejrozšířenější tvar límce u pánských košil. Je středně vysoký, se špičatými rohy svírajícími úhel od 60 do 90 stupňů. Nové typy límce Kent mohou být i o něco širší. Stejně jako fazona u saka, viz heslo výše, dostal i tento límec jméno po anglickém vévodovi z Kentu.