J jako jumpsuit nebo také jednostranný záhyb

jumpsuit

Model 130, Burda Style 2011, foto: Hanna Imela

JUMPSUIT  Původně tento anglický název znamenal parašutistickou kombinézu, v 60. letech 20. století však jednodílný kalhotový oděv začal hrát důležitou roli také v módě: to když se do něj na scéně oblékli třeba Mick Jagger nebo skupina „The Who“. Většinou bývá z žerzeje nebo z jiného splývavého materiálu, těsně obepnutým modelům se říká catsuit.

 

JET, TÉŽ GAGÁT Voskově matný, neprůhledný, většinou černý či tmavě hnědý mineraloid, podobající se hnědému uhlí, který se používá jako polodrahokam, především jako náhražka smutečního onyxu. Snadno se opracovává, současné gagátové šperky však bývají spíše ze skla.

 

JEDNOSTRANNÝ ZÁHYB Tyto záhyby se skládají vždy jen jedním směrem. Má-li sukně na předním nebo zadním středu pouze jeden sklad, říká se mu též „golfový“.

jednostranny-zahyb

Ilustrace: Elke Treier-Schäfer  

JIL SANDER Vymyslela „cibulový styl“, což byl vlastně předchůdce „layeringu“ neboli vrstvení oděvů. Kvůli své slabosti pro exkluzivní materiály bývá nazývána „Queen of Kashmir“ neboli královnou kašmíru a vytvořila také nový, extrémně minimalistický styl pro ženy v manažerských funkcích. Jil Sander patří spolu s Karlem Lagerfeldem a Wolfgangem Joopem k nejrenomovanějším německým návrhářům. Dnes kreativní ředitelka ve své vlastní firmě.

 

JUSTAUCORPS neboli „těsně na tělo“ (z franc.). Za Ludvíka XIV. se tak říkalo vojenskému kabátu s šosy, dnes je to také upnutý dámský plášť.