Co se skrývá pod názvy indigo nebo ink Jet? 

ikat

Model 110 A, Burda Style 1/2016, foto: Andreas Gamsreiter

IKAT Význam tohoto slova je ovázat či omotat. Říká se tak technice barvení vláken ještě před tkaním – vlákna se omotávají v určitých sekvencích – čím častěji se omotají, tím cennější je pak hotová tkanina. Ručně tkaný ikat vykazuje nepravidelnosti a barevné rozdíly.

 

INDIGO Nejstarší přírodní sytě modré barvivo indigo se získává vařením kořene indigovníku barvířského. Dnes se většinou vyrábí na syntetické bázi.

 

INK JET Precizní a rychlá technologie s neomezenou barevnou škálou, která je rentabilní i v malém množství – digitální metoda inkoustového potiskování látek. Je levnější, výsledné barvy jsou zářivější a mohou se tisknout i motivy, které by pro sítotisk byly příliš malé.

  

INKRUSTACE Tímto pojmem se označuje díl z jiné látky, než je zbytek oděvu, např. léga nebo krajka, které se vsazují do oděvu. Opakem je aplikace = nakládaný díl.

 

INTERLOCK Druh oboulícního úpletu, který vypadá z obou stran stejně, tzn. jako lícový žerzej. Existuje ve dvou variantách: jemné úplety se používají na spodní prádlo, pevnější třeba na vycházkové kabátky, pulovry nebo úzké kalhoty.

 

ISABEL MARANT Ležérní a cool! Mix stylů Streetwear a Sexiness: spojení, které se návrhářka Isabel Marant (*1967) snaží zdokonalit už od roku 1989, kdy založila svou značku. Dcera francouzského otce a německé matky propojuje ve své módě divoká sedmdesátá léta s šikem éry rock'n'rollu a se strohostí pánských střihů.

 

ITALSKÁ DÉLKA Všeobecně slušivá délka lady-mini překrývá kolena, buď jen zčásti, nebo úplně, viz šaty pěvkyně Marie Callas. Nazývá se podle Italek, které v 50. letech platily za symbol elegance. 


italska-delka

Model 118 B, Burda Style 4/2012, foto: Nicole Neumann