Znáte francouzský výraz Haute Couture?

hoodie

Model 127, Burda Style 12/2015, foto: Blasius Erlinger

HOODIE Tričko s kapucí, případně mikina s kapucí, většinou z teplákoviny a často s klokaní kapsou. V módě se objevuje od 70. let, od 90. let pak v typic­kém hip-hopovém stylu. Slovo hoodie pochází z anglického hood = kapuce.


HAIDER ACKERMANN Návrhář spojující femininní prvky s maskulinními. Podobně mixuje i rozmanité kulturní vlivy do jednoho stylu. A není divu, je totiž rodilý Kolumbijec, který ovšem dětství strávil postupně v Africe, Francii a nakonec se natrvalo usadil v Nizozemsku. Karl Lagerfeld v něm vidí svého „jediného opravdového následovníka u Channel“ – z úst módního guru ta největší možná pocta!

 

HARRIS TWEED Nezničitelnost je hlavním rysem látek s chráněnou značkou Harris Tweed: Původně se tkaly pro drsné skotské podnebí, a to na ostrovech Vnější Hebridy, mimo jiné v oblasti Harris. Dodnes je tam vyrábí hrstka nezávislých producentů ze stoprocentní střižní vlny, která se spřádá i tká ručně. Harris Tweed patří k typickým látkám, které již po generace určují britský country-chic.

 

HAVAJSKÁ KOŠILE Barevné pánské košili rovného střihu s krátkými rukávy, otevřeným límcem, náprsní kapsou a především s výraznými květy se někdy říká též košile Waikiki podle pláže v havajském hlavním městě Honolulu. Světové popularitě se těší díky filmům Elvise Presleyho z 50. let.


havajska-kosile

Model 130, Burda Style 4/2012


HAUTE COUTURE Pod pojmem Haute Couture (franc. výraz pro tzv. vysokou krejčovinu) se většinou rozumí exkluzivní móda šitá na míru, z prvotřídních materiálů a s velkým podílem ruční práce, často také se sofistikovanými detaily.

 

HOUSE OF CRAFTING je něco jako dům plný řemesel a právě v takovém produkuje časopisy mnichovská redakce Burdy Style. V dílnách se navrhují a šijí modely, ale realizuje se tam i spousta další kreativní práce. V kancelářích se pak odehrává všechno ostatní, vyhledávají se modelky a koordinují se fotoprodukce, šéfredaktorka vytváří koncepci dalších kolekcí… 


HOLÍNKY WELLINGTON Arthur Wellesley, první vévoda z Wellingtonu, pověřil roku 1815 svého ševce, aby tehdejší oblíbené jezdecké boty lépe přizpůsobil noze pro větší pohodlí. Výsledkem jeho snažení byly kozačky z měkké teletiny. O pár let později objevil Charles Goodyear proces vulkanizace, který vedl ke vzniku gumových holínek chránících nohy před vlhkostí. 

holinky

Hunter, tamsin.cz, 2000 Kč