Godety, gobelín, glenček a další pojmy z módního světa

godety

Foto: Christoph Loeb; model 108 C, Burda Style 11/2014 

GODETY Název odvozen z francouzského výrazu pro falešné záhyby. Jedná se o klínovité střihové díly vsazované do šatů, sukní i plášťů – oděvům dodávají zvonově rozevlátý charakter a tak podtrhují ženskost a půvabné křivky postavy.


GIVENCHY Nejslavnějším modelem této módní značky jsou malé černé Audrey Hepburn z filmu „Snídaně u Tiffanyho“: Francouz Hubert de Givenchy navrhoval jedinečnou módu pro přehlídky i film od roku 1952, současným šéfnávrhářem značky je Ital Riccardo Tisci.

 

GLENČEK Kárový vzor, u kterého výraznější větší káro probíhá přes jemnější spodní káro. Vzor pochází ze Skotska, kde původně určoval příslušnost k jednotlivým rodinným klanům. Nyní se s ním můžete setkávat velmi často u značky Burberry. 

 

GOBELÍN Nádherně barevná látka s florálními nebo figurálními vzory, vznikla kolem roku 1600 v pařížské gobelínové manufaktuře. Může být tkaná nebo vyšívaná stehem Petit point.

  

GRADING U silných látek nebo u více vrstev látky na sobě se švové přídavky často nehezky protlačují nebo se už nedají prošít. Způsobu, jak se tomu vyhnout, se říká grading (angl.) – přídavky se jednotlivě nebo společně sestřihnou. 

grading(1)

Ilustrace: Elke Treier-Schäfer  

GRÉŽ je nejkvalitnější přírodní hedvábné vlákno získávané ze samého středu kokonu bource morušového. Zpravidla bývá v délce 700 až 1000 metrů a dále se zpracovává v přádelně, vlákno z vnější vrstvy je naopak méně kvalitní.