Jsou pro vás colorblocking nebo cut-outs neznámá slova?

colorblocking-burdastyle

Model 103, Burda Style 8/2015, foto: Dimitris Skoulos  

COLORBLOCKING  Šaty s kontrastními barevnými pruhy a plochami navrhl v 60. letech Yves Saint Laurent, inspiroval se přitom obrazy Pieta Mondriana.


CAMOUFLAGE  neboli kamufláž. Původně maskovací vzor pro vojenské účely, později potisk na parkách typických pro ošuntělý styl „grunge“, v 90. letech inspirace třeba pro Gaultiera, dnes k dostání ve všech myslitelných variantách. 

 

DEKOLT "CARMEN"  Výstřihy à la Carmen proslavily filmové divy jako Sophia Loren a mnohé další. Pro výstřih je typický vodorovně zřasený okraj a nasmokované rukávky, které vystavují na odiv nejen krásný dekolt, ale i holá ramena a zátylek. A pokud se přihodí, že halenka jakoby neúmyslně sklouzne z ramene, je výsledný dojem vrcholně sexy…

 

CIGARETOVÉ KALHOTY  Úzké, rovně střižené kalhoty ve stylu padesátých let se zažehlenými puky a menšími manžetami. Nejčastěji jsou v 7/8 délce, občas dokonce těsně zakrývají kotníky. 

 

CORSAGE  neboli korzetový živůtek vytlačil v roce 1900 někdejší korzet (šněrovačku) – nový korzet mnohem méně tísnil trup, ale stále ho dokázal velmi dobře vymodelovat. Díky zpevnění kosticemi nahrazuje ramínka i podprsenku. 

 

COTILLON  Až do 18. století se tímto francouzským slovem obecně označovala spodnička, dnes se nařasené spodničky, často s krajkovými lemy, nosí hlavně pod sukně u krojů.

 

CRÊPE DE CHINE  Česky krepdešín. Hedvábná nebo polyesterová tkanina s plátnovou vazbou, která svou zrnitou strukturu získává zásluhou krepových vláken v útku, zatímco osnovu tvoří vlákna taftová (útek = příčné nitě, osnova = podélné nitě). Díky větší hmotnosti a splývavosti je krepdešín vhodný především pro elegantní společenské oděvy.

 

cutouts

Model 120 A, Burda Style 7/2015, foto: Moritz Zauner  

CUT-OUTS  (angl. to cut out = vystřihnout) jsou velkoplošné výstřihy či průstřihy na zádech, v ramenou nebo v pase. Na netřepivých materiálech – např. na technopopelínu – lze vystřihovat či vysekávat i menší otvory.