Tentokrát se pojmy v našem lexikonu točí kolem písmene B. Začínáme u balerínek... 

snimek-obrazovky-2015-10-21-v-13-28-36

Foto: Zara 

BALERÍNKY  Audrey Hepburn z nich v 50. letech učinila kultovní záležitost a od té doby tyto ploché střevíčky inspirované skutečnými baletními „piškoty“ s hodně vykrojenými nárty prakticky nikdy nevymizely z módy.


BOUCLÉ  Česky buklé (franc. boucle = lokýnka, smyčka, uzlík) je látka utkaná z efektních přízí s nepravidelně zesílenými, uzlíčkovými vlákny, totéž označení se používá i pro pletací příze nepravidelného charakteru. Z tenkého buklé se šijí kostýmy, ze silnějšího zimní pláště a kabátky.

 

bluzon-burda-style

Model 102, Burda Style 6/2015, foto: Peter Schreiber

BLUZON  Původně byl v 50. letech navržen pro příslušníky amerického letectva, pak ho ale proslavily hvězdy jako James Dean nebo později Madona, kteří ho proměnili v běžnou součást oblečení. Za typickou balonovou siluetu vděčí tento krátký kabátek lemům na rukávech a spodních okrajích, často z pružných úpletů. Dříve bluzony bývaly výhradně z balonového hedvábí, postupem doby se však šijí i ze sametu, hedvábí nebo kůže.


BALENCIAGA  Španěl Cristóbal Balenciaga (1895 – 1972) platil za „krále Haute Couture“, jeho kreace vždy předurčovaly, co se bude nosit. Aby svůj módní dům (založený v roce 1937) ochránil před konkurencí, představoval své až střídmě jednoduché a vrcholně elegantní modely vždycky až měsíc po všech ostatních přehlídkách. Současným šéfnávrhářem značky je Alexander Wang.


BIRKIN BAG  Tak se jmenuje kožená, tzv. víkendová kabelka navržená v roce 1984 módním domem Hermès pro herečku Jane Birkin. Z Birkin Bag se velmi záhy stala nejvíce ceněná kabelka na světě. Každý exemplář zhotovuje ručně jeden brašnář, a to přinejmenším 3 dny.

 

bloomers-burda-style

 Model 116, Burda Style 7/2015, foto: Michael Munique 


BLOOMERS  V módním žargonu se tak říká širokým a poněkud neforemným kalhotkám s gumičkami v pase a v nohavičkách, které se nosí jako šortky nebo jako noční prádlo.