Co je aranský vzor, antimóda nebo avantgarda? Odpovědi hledejte v našem lexikonu módy. Dnes začínáme písmenem A. 

snimek-obrazovky-2015-10-20-v-17-16-47

Model 110, Burda Style 8/2015, foto: Nikol Batzoka 

ÁČKO  Úzká ramena, rozšířená sukně: Áčkovou sukni zavedl do módy Christian Dior v roce 1955 – pláště, šaty i sukně v linii A kamuflovaly plnější stehna i boky.


ALEXANDER MCQUEEN  (1969 – 2010) patřil díky svým excentrickým návrhům mezi nejvýznamnější britské designéry. Po jeho smrti se šéfnávrhářkou značky stala jeho dlouholetá asistentka Sarah Burton.

 

ANDROGYN  (řecky andros = mužský, gyne = ženský) je bytost spojující obě pohlaví, androgynní móda stírá rozdíly mezi dámským a pánským stylem. Významní návrháři: Helmut Lang, Haider Ackermann, Pierre Cardin.

 

ANTIMÓDA  Punks, hippies, goths: snaha alternativních subkultur vymezit se nekonvenčním oblečením proti měšťáckému establishmentu.

 

APLIKACE  z látky, krajky, kůže či štrasu: nažehlovací nebo našívací motivy promění každý oděv v neopakovatelný unikát.

 

snimek-obrazovky-2015-10-21-v-13-47-00

Model Folklorní kabátek 22, Burda Pletení 2015, foto: Micaela Rehan  

ARANSKÉ VZORY  jsou bohatě strukturované pleteniny ze silné ovčí vlny složené z copánků, nopků, dírkových a kosočtvercových vzorů. Původ mají na Aranských ostrovech na západním pobřeží Irska, tvarem připomínají mořské pobřeží, ale i lana a svetry tamních rybářů. Tradiční stará technika dostala prostor i v kolekcích Stelly McCartney.

 

AVANTGARDA  Provokace propojená s inovací: Avantgardní návrháři jako Gareth Pugh nebo Rei Kawakubo rebelují svými kreacemi proti ustáleným estetickým normám a udávají tak směr vývoje v oblasti Prêt-à-porter.