Nadčasová kvalita inspirovaná architekturou a designem

foto1

Fall 2014 campaign, foto: Jakub Jurdič


Seriál rozhovorů s českými návrháři vznikl díky spolupráci s Evou Krestovou, majitelkou firmy evi-látky. Na otázky Ilony Nebřenské odpovídá Lenka Trlicová.   


» Lenko, vystudovala jsi Design obuvi a Design oděvu na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Jaký kus cesty jsi od té doby ušla? «

Měla jsem dost pozvolný rozjezd. Po skončení studia jsem nějakou dobu váhala. Budování samostatné značky je běh na dlouhou trať a k tomu jsou potřeba kromě talentu a vytrvalosti především zkušenosti a finance, které absolventům chybí. Nějaký čas trvá, než si vybudujete potřebné zázemí. Ve správnou chvíli přišel impulz, kterým byl DesignSupermarket 2013. Získala jsem tam zpětnou vazbu přímo od zákazníků, a to mě přesvědčilo, že má smysl pokračovat nezávisle a věnovat se vlastní tvorbě naplno. Nyní tedy působím v Praze a rozvíjím svoji značku Lote.

 

» Pomohl ti designSupermarket získat klientelu? «

Rozhodně ano. Kvalita mých modelů stojí na použitých materiálech, proto je osobní kontakt zásadní. Na přehlídce získáte hodnocení odborné veřejnosti, nikoli zpětnou vazbu, která je pro práci designéra důležitá. Na prodejní akce naopak chodí konkrétní klienti. Vidíte, jak vaši práci vnímají, jak reagují na materiál, co na modelu hodnotí. Vzniká dialog a to mě baví.  

 

» Jak moc je těžké prosadit svou práci v závalu ostatních talentovaných kolegů? «

Můj styl je nekomplikovaný a jeho jednoduchost je docela dobře rozpoznatelná. Dalo by se tedy říct, že mám charakteristický rukopis, který i přes svou decentnost dokáže upoutat. Samozřejmě je atraktivní spíše pro lidi, kteří preferují čisté linie nebo je zaujme moje specifická barevnost a práce s materiálem.
Trendy pro mě nejsou určující, i když si o nich udržuji přehled. Moje tvorba vždy vychází ze situace, kterou prožívám, a témat, která mě zajímají. Možná i proto jsou mé věci trochu odlišné, a tím na sebe upozorňují.

 

foto2

 Kolekce Mind_blind, foto: Jaroslav Kocián

Kolekce Mind_blind interpretuje určitým způsobem tematiku sociální slepoty, symptomu autismu. Minimalistické, skulpturálně řešené oděvy uzavírají tělo do objemné schránky, ve které se křehká osobnost může skrýt a vymezit se vůči okolí. Kolekci dominuje přírodní hedvábí v monochromní barevné škále.


uvodni  

» Ty jsi velkým příznivcem detailu, vše na tvém oděvu hraje svou roli, vše je precizně vypracováno a dotaženo do konce... «

U jednoduché formy spočívá veškerá rafinovanost právě v detailu. Oděv by měl podtrhovat individualitu ženy, zajistit, aby se cítila pohodlně, a nekomplikovat jí život. Vždy se ale snažím, aby tento detail nebyl jenom samo­účelnou dekorací, ale plnohodnotnou funkční součástí produktu.

 

» Jaké materiály ráda používáš? «

Základem mých modelů je často hedvábný krepdešín, u kabátů pak samozřejmě vlna a její směsi. Velmi si dávám záležet na výběru barev a zajímavých struktur. Loni jsem šila z nádherného mohérového cibelínu z evi-látek. Hodně mě baví experimentovat s jedním střihem, ale zpracovat ho pokaždé z jiného materiálu. Vznikne tak naprosto odlišný oděv pro různé příležitosti. Střihově se držím uvolněné linie s důrazem na pohodlí, kterou jsem si oblíbila, a rozvíjím ji po celou dobu působení značky Lote. 


foto3

 Kolekce basic_silk, foto: Tomáš Jakubec

Basic_silk je kolekce topů a šatů z hedvábného krepdešínu.


evi-latky