Aenne Burda – vizionářka, vydavatelka, velký vzor... 

Aenne Burda (1909 – 2005) proměnila sen o krásných, dokonale padnoucích a dosažitelných šatech ve skutečnost.


uvodni-fotka-aenne-burda

Foto: HBM

 

Ze skromných poměrů se dokázala vyhoupnout úplně nahoru a vytvořila časopis, jenž se proslavil po celém světě a změnil také povědomí žen o módě. 1. října 1949 vyšel Favorit, který od ledna 1950 nesl jméno Burda Moden a přinesl ženám v poválečné šedi novou krásu a s ní i nové sebevědomí. Přitom se vlastně stala vydavatelkou, aniž kdykoli předtím pracovala jako žurnalistka. Spolehla se na svůj cit pro módu a na schopnost nadchnout ostatní pro své nápady a nakazit je svým elánem. Spolehla se i na svůj obchodnický talent.


Chtěla jsem být hezká, vlastně nejhezčí. A tak moc jsem si přála mít i nejhezčí šaty, až jsem se kvůli nim vydala do Paříže.“ S nic nezastírající upřímností o sobě říkávala: „Vždycky jsem byla marnivá.“ A proč by takové nemohly být i ostatní ženy? I když střihové přílohy existovaly už dříve, teprve Aenne Burda je zpřístupnila širokým masám. Najednou ženy i v těch nejzapadlejších vískách získaly šanci ušít si přesně na míru to nejmodernější oblečení a být stejně elegantní jako dámy ve městě. Burda přinášela inspiraci na oblečení doslova pro každou příležitost, kancelářským kostýmkem počínaje a plesovou róbou konče, nezapomínala však ani na muže a děti.


Časopis Burda Moden byl triumfem myšlenky zprostředkovat ženám nositelnou módu a praktické střihy, podle nichž se dala ušít. Aenne Burda opustila svůj pracovní stůl ve vydavatelství teprve v 85 letech.