Kabelka z pravé kůže je skvělá investice. Jak ji uchovat v nejlepší kondici po celá léta? Stačí pár jednoduchých triků!

 

kabelka-uvod-01
                                                                                                                                        foto: Shutterstock


Investice do kožené kabelky se rozhodně vyplatí. Zvolíte-li nadčasový design, vydrží vám sloužit mnoho let, navíc je kůži vlastní, že časem a nošením se správnou péčí dokonce ještě zkrásní. Aby ale ze svého půvabu naopak  s věkem nic neztrácela, je třeba o ni pravidelně pečovat. Jak na to? Řiďte se několika dobrými radami a vaše kožená kráska bude v nejlepší kondici po celé roky.

 

Tak jako věnujete péči svým koženým botám, zapomínat byste neměly ani na ostatní kožené doplňky, které nosíte denně. Mezi ně bezesporu patří i kožená kabelka. Abyste se ze své investice do kvality radovali dlouho, je dobré se o ni starat hned od začátku. Neboť tím, že jí budete věnovat čas a péči, udržíte hodnotu a vzhled svého nejcennějšího kousku.


Markéta Folberová , návrhářka  a majitelka značky FOLBEUR, kůži na svých produktech vnímá dnes a denně. Vidí, co dokáže. Při volbě kůže pro své produkty se setkala s mnoha druhy. Co kus, to jiná vlastnost. Kůže je pro ni obecně materiálem, který ji nepřestává fascinovat.

„K výrobě kabelek a peněženek používáme 100 % italskou hovězí třísločiněnou useň, protože reprezentuje to, co mám na kůži nejraději. Zemitost, hutnost, strukturu, zrání, osobitost, ušlechtilost, tvárnost a výdrž. Zachovává si své přírodní vlastnosti. Je to pořád kůže, nikoli štípenka s nalepenou fólií na povrchu. Voní, pracuje, zraje a dává majitelce možnost vtisknout kabelce další rozměr. S nošením se kresba na kůži ještě zintenzivní, působí stále přirozeně. Pro přírodní useň je charakteristická nerovnoměrnost svrchní části-líce a její nejednotné vrásnění, což není na závadu, naopak to podtrhuje pravost přírodní kůže, která je právě proto vyhledávaným módním doplňkem.“   říká s nadšením o kůži Markéta. Zároveň ovšem ví, že kůže potřebuje i péči. Proto každý svůj produkt zasílá nové majitelce v látkovém dust bagu na ukládání kabelky a s balzámem na kůži, který pečuje o vzhled a vlastnosti kabelky. Správné skladování kabelky a lehká péče je základem. 

 

kabelka-uvod-03
                                                                                                                                                  foto: Folbeur

 

Co tedy dodržovat, když si svou kabelku chcete užívat co nejdéle?Každodenní péče v kostce

Vaší luxusní kabelky si ceníte, proto jí věnujte i správný prostor, kam ji pokládáte. Pamatujte, že kabelka na zem nepatří. Odložte ji na židli vedle sebe nebo na závěsný háček ke stolu. Myslete také na její nosnost. I když do ní chcete dát celý váš svět, nedělejte to. Prospějete svým zádům i kabelce. Dejte si limit, co vše kabelka zvládne a co se vám bude nosit stále pohodlně. Kůže je přírodní materiál s osobitými vlastnostmi a může se nadměrným namáháním vytáhnout  a měnit tvar.

 

   

Zachovejte tvar

Jestliže svou koženou kabelku nenosíte, vycpěte ji, ať vám stále krásně drží tvar. Bez výplně se totiž kabelka zohýbá a hroutí na jednu stranu. Těmto jevům zamezíte tak, že si ponecháte po koupi kabelky výplň, s níž vám přišla. Použít můžete také hedvábný papír, noviny, nebo bublinkové výplně. V rámci lepšího uskladnění a úspory prostoru můžete menší kabelky vkládat do větších. Kabelky nevěšte do skříně za ucha, ale raději je mějte poskládané na poličce. Každou samostatně, žádné hromadění jednu na druhou. 

Aby se vám kabelka nezanášela prachem či na ní  neulpívaly jiné nečistoty v době, kdy ji nepoužíváte, schovejte ji do textilních vaků. Dražší kabelky v nich rovnou pořídíte. Jestliže vak nemáte, postačí i starý povlak na polštář. Nikdy ji neskladujte v plastu, igelitové tašce nebo plastovém pytli, takové materiály zachycují vlhkost a kabelka v nich nemůže dýchat.

 

Čištění kabelky vyžaduje citlivý přístup

Kabelku neperte a nečistěte žádným chemickým přípravkem. Chraňte ji před deštěm a celkově před vodou. Před prvním nošením je dobré kabelku nastříkat impregnací na kůži ve spreji. Chcete-li ji vyčistit, vždy se podívejte, z jakého je materiálu, a kupte k ní příslušný čistič. Pokud je kabelka zašpiněná, postačí navlhčený hadřík s tuhým mýdlem,  tak očistíte nečistoty nejjemněji. Kožené kabelky držte dál od olejů, parfémů a velkého množství vody. Jejich skvrny či promočení kabelku nenávratně zničí. Pokud vám na kabelku kápne olej nebo stříkne parfém, snažte se skvrnu vysát suchým hadříkem.  To samé platí i o čištění vnitřku kabelky – stopy po tužce, rtěnce či jídle zkuste smýt navlhčeným hadříkem nebo textilní podšívku jemně promněte v ruce mimo kabelku. Každá kabelka má také různé spony, přezky, zapínání, patenty, zkrátka kovové detaily. I ty si zaslouží patřičnou péči. Otírejte je navlhčeným hadříkem a pak vyleštěte do sucha. Zipy a kování je dobré ošetřovat přípravky, které jsou určené na ošetření šperků. 

 

kabelka-uvod-02
                                                            Pravidelnou péči věnujte i textilním  a kovovým prvkům kožené kabelky | foto: Folbeur

 

Slunce a teplo do jisté míry nevadí

Kožené produkty skladujte mimo přímé sluneční světlo, které by mohlo způsobit vyblednutí barvy. Stejně tak je dávejte mimo umělé zdroje tepla jako např. radiátory, ty mohou způsobit jejich přílišné vysušení a popraskání. V menší míře vnější vlivy, jako jsou slunce a teplo, nevadí, ale nic se nesmí přehánět. 

 

 

Vlhkost jí nesvědčí

Kožené kabelky obecně nemají rády vlhko. Proto je vždy uchovávejte v textilním vaku a vložte do nich pytlíčky proti vlhkosti. Markéta Folberová v péči o své kabelky, které jsou z kvalitní italské hovězí usně, doporučuje kůži chránit zejména před vlhkostí a vodou.

„Dlouhodobé vystavení zvýšené vlhkosti může kůži nevratně poškodit. V případě, že prší, snažte se kůži zbytečně dešti nevystavovat. Když se i přesto stane, že zmoknete, pokuste se co nejdříve kůži vysušit. Stane-li se, že kůži více namočíte, co nejdříve ji vysušte za pomoci bavlněného hadříku, který absorbuje co nejvíce tekutiny a nechte zvolna uschnout. Nikdy nesušte za pomoci silného zdroje tepla (fén, topení, kamna apod.), můžete tak kůži nenávratně poškodit. O kabelku se starejte speciálním voskem, který kůži změkčuje a vyživuje, nebo jiným přípravkem na ošetření kožených produktů. Jednou za dva, tři měsíce se hodí i obnovit impregnaci",   dodává návrhářka.

  kabelka-uvod
                                                                                                Máte koženou peněženku? Myslete i na ni! | foto: Shutterstock

 

Podobně nakládejte i s peněženkou

 U peněženky si vyberte styl, který vyhovuje vašim požadavkům. Je to důležité zejména proto, že pak peněženku nebudete zbytečně přeplňovat. Víte-li, že vlastníte mnoho různých druhů karet a potřebujete je nosit při sobě, volte modely s mnoha sloty na karty nebo karty noste zvlášť ve speciálním pouzdře. Při přenášení peněženky v kabelce můžete zabránit jejímu poškrábání a otiskům pouhým uložením peněženky do samostatné přihrádky nebo určené kapsy na zip v podšívce. Je také dobrým zvykem pravidelně jemně otírat nebo kartáčovat peněženku, abyste odstranily každodenní usazování prachu a nečistot, které se na ní mohou hromadit.