Nová kolekce této značky se inspiruje malířem Markem Rothkem

imreczeova-uvodni

Foto: Nikola Šrajerová; modelka: Romana Chudá; make-up a vlasy: Kateřina Lorencová 

 

Kolekce „46“ módní značky IMRECZEOVA pro jaro/léto 2016 se inspiruje barevností a spirituální atmosférou obrazu amerického malíře Marka Rothka. Kolekce se nese v duchu zklidnění, zjednodušení tvarů a siluet a pracuje se základním střihem košile. Jednotlivé modely jsou monochromatické a jen tu a tam jednobarevnou plochu látky oživuje detail prošívání.


Na začátku kolekce stálo okouzlení obrazem Marka Rothka – NO.7 [or] NO.11 z roku 1949. Rozostřená barevná pole v pudrových odstínech bílé, růžové a modré lákají diváka ke vstupu do jiného, neznámého světa uvnitř obrazu.

 

„Mark Rothko patří mezi mé nejoblíbenější malíře. Mám ráda jeho poválečné malby, oslovuje mě minimalismus velkých barevných ploch, jednoduchost, která je ale zároveň výsledkem hluboké kontemplace. Obraz NO.7 [or] NO.11 pro mě byl vždy spojený s pocitem blížícího se jara. Něčeho nového, čistého a klidného po únavném období plném starostí. Představ si, jak bych chtěla reagovat. Utéci z šedého, zimní atmosférou stále ještě prosyceného bytu a mezi střechami konečně zahlédnout jarní oblohu. Toulat se ulicemi a nakonec zajít na výstavu do galerie. Zastavit se před malbou Marka Rothka, dívat se na jeho obraz přesně ze vzdálenosti 46 cm, tak jak to autor chtěl pro zachování intimity díla, nadechnout se a vydechnout. Ticho. V zádech trochu zamrazí z nekonečného pohledu. Dívám se skrz plátno a nechávám mysl volně proudit. Barvy se rozplynou v nekonkrétní tvary, cítím lehkost, jednoduchost, čistotu, žádné tíživé myšlenky.“ popisuje základní inspiraci Zdeňka Imreczeová. 


imreczeova-text

 

„Obraz plný jemných zamlžených tónů a neurčitých tvarů ve mně vyvolal pocit sterility a čistoty, který jsem promítla do kolekce v prostých siluetách, jednoduchých liniích a v čisté ploše ve střihu. Cítila jsem potřebu návratu k základním tvarům a nekomplikovanému výrazu.“ doplňuje Zdeňka Imreczeová.


Kolekce vychází z jednoduchého základního střihu košile. Ten se odráží v popelínových šatech, lněných tunikách i kabátcích a tričkách z viskózy a bavlněného žerzeje. Jen na několika málo modelech čistou barevnou plochu narušuje pro značku typický detail prošívání, tentokrát ve tvaru sbíhajících se šikmých linek, které překrývají a zpevňují jemné sklady materiálu.

 

IMRECZEOVA je módní značka, která se specializuje na dámské oblečení s dokonalým zpracováním, konceptuální jednoduchostí, neformální elegancí a avantgardním přesahem. Zakladatelem a hlavním návrhářem značky je Zdeňka Imreczeová. Oblečení je možno zakoupit v showroomu značky na Letné (Šmeralova 16, Praha 7). www.imreczeova.com


Galerie: IMRECZEOVA