Nová kolekce pro chladné měsíce z rukou Josefíny Bakošové

bakosova-2

 

Autorka pokračuje v geometrickém pojetí, pracuje s asymetrií a barevným laděním.  Navazuje tak na stěžejní prvek jarní mini kolekce, kterým bylo geometrické vyobrazení motivu kapky, symbolu začátku a nového života, nezbytné právě pro přerod v IMAGO.

 

Barvám vládnou neutrální tóny jako bílá, šedá, nude a černá, které ovšem doplňuje výrazná hořčicově žlutá, meruňková, odstíny modré, šedozelené či svěží pastelová žlutá. Návrhářka je kombinuje použitím jemné verze color blockingu – nude kabát zdobí sytě žlutá v oblasti krku a ramen, bílou košili zase růžový límeček či barevná linka zapínání na knoflíky. „Sama nejvíce nosím právě černou a bílou, vnímám ale, jaký vliv na vnitřní sílu člověka barvy mají. Pro získání pocitu sebejistoty a jedinečnosti stačí málo, jen drobný barevný akcent,“ říká Josefina.Základem jsou tradičně košile či košilové šaty a kabáty, jejichž signifikantním prvkem je prodloužená zadní délka, asymetrie a zvýraznění pasu pomocí jednoduchého pásku. Nově Josefina přidává overal a sukni se sklady, četné zastoupení mají kalhoty širokého střihu, které ve spojení s výraznými rukávy košile evokují japonský minimalismus.

 

bakosova-3


Kolekce je vůbec poprvé spojena s vůní. Parfém IMAGO vychází z Josefininých životních zkušeností a smyslových prožitků. Vznikl ve spolupráci se Zuzanou Mašínovou a laboratořemi Rafaella. Výchozí stavební jednotkou parfému je kadidlo. „Symbolizuje pro mne atmosféru a hluboké zážitky z dětství – návštěvy kostela s maminkou, varhanicí, a genius loci atelieru otce, akademického malíře. Je to velmi emoční záležitost,“ vysvětluje návrhářka. Kadidlo vykazuje podobné atributy jako terpentýn a Josefině tak evokuje zastavení času při malování příběhů v atelieru a zároveň magickou, uklidňující atmosféru kostela. Svým složením je parfém až na úrovni léčivé formule – obsahuje výtažky z mimózy, šalvěje, elemi či březule.

 

  bakosova-4

 

Název IMAGO je pro Josefinu velmi osobní. Zakuklení a následné znovuzrození odkazuje k přirozenému přerodu a vývoji její osobnosti, důležitosti víry v sebe sama a pocitu jedinečnosti na základně nepřenosných informací, které si člověk sám musí prožít. IMAGO je to, k čemu člověk postupem života dochází a uzavírá se tak kruh vývoje a niterných vzpomínek.

 

Josefina Bakošová je kreativní ředitelkou galerie Harddecore, kterou založila v roce 2007. Od tohoto roku se také věnuje módní tvorbě – nejprve pod značkou Chi-Chi, od roku 2014 pak již pod vlastním jménem. Soustředí se na ucelené kolekce a návrhy na zakázku, v jejím portfoliu ale nechybí ani speciální projekty (kolekce pro 420PEOPLE, Odbabi atd.). Stěžejními prvky Josefininy tvorby jsou kvalitní materiály, jednoduché střihy, variabilní kabáty a asymetrické košile. 

KONTAKT