Česká oděvní designérka si získala respekt doma i v zahraničí

 

hana5

Foto: Marek Costey


Seriál rozhovorů s českými návrháři vznikl díky spolupráci s Evou Krestovou, majitelkou firmy evi-látky. Na otázky Ilony Nebřenské odpovídá Hana Havelková. 


» Se značkou Hana Havelková jsi na trhu již déle než 20 let. Jaké byly začátky v porevolučním Československu? «

S módou jsem začala ještě před revolucí. Byla jsem návrhářkou v Ústavu bytové a oděvní kultury a díky tomu jsem se pravidelně zúčast­ňovala přehlídek a výstav. Na módním trhu po roce 89 jsem tedy nebyla úplně neznámá. Když přišla možnost otevřít si vlastní butik, okamžitě jsem se chopila příležitosti. Trh toužil po českém designu, což mi značně usnadňovalo situaci.

 

» Jsi vystudovaná scénografka, co rozhodlo, že ses začala věnovat módě? «

Scénografie je obor, ve kterém se hodně pracuje s textilem, a já jsem zjistila, jak moc mě tento materiál přitahuje. Začala jsem si hrát s látkami a experimentovat. Francouzský oděvní šarm, který miluji, jsem zpočátku čerpala od kamarádky s francouzskými kořeny. Byla velmi krásná, osobitá a šik. To ona mi navrhla, abych zkusila vytvořit vlastní kolekci. Pak už jsem se od módy nedokázala odtrhnout.

 

» Dostala ses v české módě na špičku, což je velmi náročné, ale ještě náročnější je se tam udržet. Jak to zvládáš? «

Snažím se zůstat stále aktuální a zároveň svá. Důležité je nekalkulovat. Nepřemýšlet o tom, aby se vaše kolekce líbila hlavně ostatním a co nejlépe se prodávala. Důležitější je, abyste své práci věřila i s vědomím, že třeba osloví jen hrstku lidí. Dále je nutné nepolevit a vydržet, i když se váš proud zrovna nechytá...

 

» Můžeš stručně popsat značku HH? «

Jednoduchý, čistý až minimalistický styl, jehož „strohost“ se vždy snažím posunout zajímavým detailem.


hana-kolaz

Foto: Marek Costey  

 

» Ve tvém bílém modelu získala titul Miss World Taťána Kuchařová. Jaké to bylo? «

Dobrá zkušenost. Ročník Miss ČR jsem tenkrát oblékala ve spolupráci s Taizou, a protože ho Taťána vyhrála, vznikla příležitost obléknout ji i na soutěž Miss World. Když zvítězila, měla jsem za ni samozřejmě radost. Šaty, ve kterých uspěla, se navíc skvěle umístily i v soutěži o nejkrásnější model tohoto klání. V New Yorku byly vydraženy za neuvěřitelnou sumu, která putovala na charitativní konto nadace Slunečnice Heleny Houdové.

  

» Máš ateliér v centru Prahy, v Dušní ulici, což je krásný kout. Jaké to je? «

Jsem šťastná, že tu můžu být. Je zde autentická atmosféra Starého Města. Nedaleká Pařížská ulice navíc propůjčuje celé oblasti luxus, který je v této části o něco méně okázalý a je také dostupnější. Je to místo, které má energii.  Vypadá to jako ulice českých návrhářek. Sídlí tu i Timoure et group, Boheme, Klára Nademlýnská, Martina Nevařilová, Alice Abraham...


» Vnímáš to jako konkurenci nebo jako výhodu? «

Rozhodně jako výhodu. Tato kumulace je velmi vítaná lidmi, kteří mají zájem o českou módu. Na malém prostoru najdou velké zastoupení českého designu.

 

» Chtěla by ses vrátit ke scénografii? «

Moje rozhodnutí byl oděv. A jsem šťastná, že můžu i po těch letech říct, že to bylo rozhodnutí správné.


evi-latky