Jde to i jinak, aneb eko pohled na módní průmysl

green-fashion1

Foto: Archiv Hessnatur  

 

Také v módní branži lze najít výjimky, kterých si pro jejich přístup ke zpracování materiálů i výrobě oblečení s ohledem na životní prostředí můžeme vážit.  

 

Pravděpodobně bychom jen stěží našli jiný kousek oděvu, který bychom nosili častěji, než právě džíny. Ať už máte v oblibě ty s ošoupaným vzhledem, či spíše klasické, tmavě modré, jejich společným jmenovatelem je vždy denim. Pokud se občas zamýšlíte nad tím, jakým způsobem získává tento jedinečný materiál svoji typickou barvu a zda je vůbec možné produkovat ho v ekologickém duchu, bez škodlivých chemikálií a ve fairtrade podmínkách, bude pro vás jistě milým překvapením, že v současné době existují na trhu i skutečně ekologické módní značky.

 

Jednou z nich je také německá společnost Hessnatur, která již od nepaměti zpracovává pouze přírodní bavlny z ověřených zdrojů, a to přímo ze sklizně malých afrických pěstitelů z oblasti Burkina Faso. Bavlna je hnojena výhradně mrvou či mulčovací kůrou a příze následně získávají svůj typický odstín modrým barvivem – indigem, jež je pro zdraví pracovníků i pokožku koncových zákazníků zdravotně zcela nezávadné. Typické džínovinové efekty navíc vznikají laserem nebo vlivem ozonu namísto chemie, díky čemuž dochází k cenné úspoře vody. 

 

green-fashion

 Foto: Archiv Hessnatur  

 

Bio bavlna z Burkina Faso je báječným materiálem na výrobu džín. Německá módní značka Hessnatur šije oděvy z denimu nejen s ohledem na přírodu, ale také na lidské pracovní síly. Snad je jen otázkou času, kdy se ke stejné filozofii připojí i další firmy...  

 

green-fashion3

Foto: Archiv Hessnatur