Držitelka ceny Czech Grand Design v kategorii Designér šperků nyní přichází s novou kolekcí.

eh-uvod

 V pražském ateliéru jí pod rukama vznikají drobné artefakty na pomezí designu a umění. Šperky pro ty, kteří chtějí zdobit svá těla a zároveň autorskými objekty vyjadřovat svou osobnost. První z trojice kolekcí Elišky Lhotské, New Archeology – symbolické odlitky chlebové střídky ve stříbře a zlatě – se do povědomí veřejnosti zapsala coby „šperky z chleba“. Ta  nejnovější, So, napodobuje lesklou vodní hladinu a proměnila již třetí nominaci designérky na ceny Czech Grand Design ve vítězství. 

 

eh-uvod-01

Nejen šperkařská tvorba, ale i její činorodost v kulturní sféře o Elišce Lhotské prozradí víc, než má ve zvyku ona sama. Absolventka Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara a Designu kovu a šperku VŠVU v Bratislavě spoluzaložila a kurátorsky vedla galerii současného šperku Září, Bienále šperku v Železném Brodě nebo designérský inkubátor a prodejnu Koncept Story. Není překvapením, že s českým umělcem a sklářem Elišku nepojí jen shodná příjmení. Společně se svým otcem, Zdeňkem Lhotským, například přivezli původem tokijský cyklus přednášek PechaKucha do zmíněného severočeského města skla.

 

eh-uvod-04

 

Pozornost upoutá už hlavní motiv kolekce. Stékající kapky vody náhle znehybní. Iluzi pozastaveného času designérka přetváří do stříbrného šperku. „Dotknout se proudu tekoucí vody, nechat se unášet na hladině, ponořit se a pocítit osvěžení každým centimetrem svého těla, napustit si horkou vanu... Kolekce So je taková studie vody ve hmotě. Moje vlastní óda na vodu a vize blízké budoucnosti související s ohrožením zdrojů pitné vody,“ dodává k podnětům ke vzniku šperků představených na Designbloku 2019 Eliška Lhotská. Kolekci pojmenovala So podle alba Petera Gabriela z osmdesátých let, které ji inspirovalo svou melancholií. 

 

eh-uvod-03

 

Šperky jsou zhotovené ze stříbra a na individuální přání designérka vyrobí také celozlaté varianty. V řadě náušnic okamžitě zaujmou ty, jež jako blyštivý pramínek kruhově obtáčí ušní lalůčky a zdánlivě odkapávají zezadu. V nabídce lze objevit i minimalističtější puzetové náušnice v podobě drobných kapek nebo jejich shluku stékajícího z ušních dírek. Některé z prstenů jsou provedené v univerzální, nastavitelné velikosti. Klasické kroužky jsou doplněny také o dvojprsteny nebo prsteny na špičku prstu. Autorka do části kolekce zakomponovala i sladkovodní perly jako symbol sladké vody. Na tíživý stav ohrožení jejích zdrojů odkazuje vzorem vojenské kamufláže, kterou vyřezává do perleti nebo jejím rastrem dekoruje kovové tělo šperků. 

 

eh-uvod-02

Šperky z kolekce So najdete v Showroomu na adrese Klimentská 3, Praha 1 a na e-shopu www.eliskalhotska.cz.