Po stopách výroby nejlepšího kousku nábytku vašeho domova

kostra2


Každý máme doma sedačku v nejrůznějších provedeních, ale dokážete si představit, kolik dřiny stojí za její výrobou? Nahlédněte s námi do dílny sedaček Böhm u Jihlavy a budete si té své vážit o poznání víc. 

 

Pevná kostra je základ

Nejprve je potřeba vytvořit návrh toho, jak bude celá sedačka vypadat. Nákres kostry se poté zašle truhláři, který ji zhotoví přesně podle zadaných požadavků. Jakmile je kostra hotová, je potřeba k ní přimontovat základní pružící prvky (vlnité pružiny a popruhy), dále pak speciální čalounické profily a lepenkové výplně nefunkčních částí sedačky (např. záda). Následuje lepení PUR pěny, která se připravuje na každou objednávku zvlášť po dohodě se zákazníkem. 

 

kostra

 

Potah dodá nový rozměr

Zatímco se pracuje na kostře sedačky, o kousek dál vzniká pod rukama zkušeného týmu žen potah sedačky. Nejprve se nastříhají jednotlivé látkové díly, popřípadě se nařežou díly z kůže speciálním nástrojem. Každý z nich je potřeba takzvaně „orounovat“. To znamená podšít první vrstvou kypřicího materiálu. Poté se všechny díly sešijí do jednoho celku dle přesného šicího plánu. 

 

  siti

 

Dvě a dvě jsou jedna

Připravená kostra a hotový potah sedačky se setkávají u čalouníků, kde je dají dohromady. Spotřebují při tom asi 5000 sponek. 

 

calouneni

 

Jednou řež, dvakrát měř

Sedačka se skládá z několika dílů, a tak se musí vždy sestavit a otestovat, aby se vyzkoušelo, jestli vše funguje, jak má. Pokud je v pořádku, díly se zabalí, naloží do auta a putují k zákazníkovi. 

 

sedacka

 

Foto: Sedací soupravy Böhm