Nechte se inspirovat Alicí Bendovou, která vám poradí, kam vyrazit s dětmi

bendova


Při slavnostním zahájení výstavy Motýlí cestovatelé ve skleníku Fata Morgana v trójské Botanické zahradě nechyběla populární herečka Alice Bendová. Nikoliv náhodou se stala kmotrou výstavy, s dětmi totiž už několik let patří mezi spokojené návštěvníky a mezi poletující pestré motýly se vydá i letos.


Ví se o vás, že preferujete spíše sportovní styl. Uprostřed skleníku s motýly mě tak napadá, jestli si ve vašem šatníku vůbec najde místo i romantika?

Já ale nevidím motýla tak docela romanticky, jako že bych ležela na louce a lítali by kolem mě motýli. Mám to spíš tak, že je krásné se na ně dívat, byť tady jsou jen strašně krátkou chvíli, někteří dokonce jen pět dní. Spíš je vnímám jako něco, co bychom měli ochraňovat, což je ovšem spjaté s celou přírodou.


Jak k ochraně přírody přistupujete ve svém životě?

Teď třeba budeme na zahradě vysazovat luční kvítí, aby se nám tam vrátili motýli a včely, protože tam nejsou. Máme sice kvetoucí stromy, konkrétně třešně, takže se tam včelky objevují, ale hrozně málo. Takže budeme sázet i divizny. Musím je někde sehnat.


Najeli jste tedy na ekologicky šetrný způsob života?

Za sebe říkám, že stoprocentně ekologický přístup nelze. Ale k životnímu prostředí přistupujeme zodpovědně. Třídíme odpad, máme konečně popelnici na oleje, takže ho nemusíme lít do výlevky a zalévat horkou vodou. Jsou to hrozné věci, co někdy děláme přírodě. Na druhou stranu, že bych nešla do H&M nebo do Zary proto, kde vyrábějí oblečení nebo že bych sledovala, kdo vyrábí opravdu bio způsobem, na to úplně nemám čas.


Jak vedete k odpovědnému přístupu syna a dceru?

Snažíme se děti edukovat, aby přírodu chránily. Samozřejmě nikde neodhazujeme odpadky, navíc se snažíme sbírat papírky a plasty a vyhazovat je tam, kam patří. Nic se u nás doma nezabíjí, takže vítáme i třeba takové mouchy. Vítáme doma Máňu, takže když přiletí, radujeme se: “Super, je tady Máňa!” Máme doma pavouky a vůbec spoustu tvorů. Snažíme se žít v takové symbióze.

 

bendova1


Zmiňovala jste, že s dětmi rádi chodíte do Botanické zahrady. U dívky mě to nepřekvapuje, ale jak si s motýly a květinami rozumí váš syn?

On je Vašík strašně zatížený na zvířátka. Miluje přírodu, rád fotí, takže se mu návštěvy Botanické zahrady moc líbí. Sice mu bude dvanáct, takže chce být hodně s ostatními kluky a dost se změnil, ale u něj jsou změny vždy ještě k lepšímu. Hodně teď začal přemýšlet o věcech okolo sebe, což mě těší.


Poradila byste čtenářkám Burdy Style nějaký zaručený tip, kdy si užijete zábavu celá rodina?

U nás je v kurzu TEPfactor. V rámci ošklivého počasí je to jasná volba. Dáme dohromady partu a jedeme bojovat. S dětmi je to super – zapojí hlavu a celé tělo, není to jednoduché a vyžaduje to pozornost, šikovnost a snahu. Vždy nás to úplně strhne. A co se týká vylítání se v rámci hezkého počasí venku, tak je mým nejoblíbenějším tipem les. Co je víc? Nemusíme chodit do nějakých kultivovaných parků. Máme tři psy, tak se prostě se sebereme a jdeme. Běháme přes louky a les a jsme tam, i když zrovna nerostou houby.