„Začala jsem vnímat víc sama sebe,“ říká zpěvačka a moderátorka Klára Vytisková, která odhodila načančané modely a navrátila se k průzračné lásce bez příkras. Proč nakupuje v sekáčích? A jak si vytváří vlastní kousky do šatníku?

  sirka-klara-2

Foto: Barbara Gorbunova  

V pátek 6. března vyšla druhá deska Kláry Vytiskové, zpěvačky a moderátorky, která se na české hudební scéně zařadila i mezi módní ikony. V našem dalším díle DEN S… prozrazuje, jaké oblečení má nejraději, kterého kousku má v šatníku vícekrát a jak se změnilo její chápání módy poté, co se stala mámou dvou holčiček.

 

vyska-klara

Foto: Barbara Gorbunova  


Kláro, poprvé jsem tě poznala, když jsi začínala s Toxique, což bylo před deseti lety – tehdy jsi nosila načechrané sukýnky, útlé topy, růžové rukavičky a spousta make-upu. V jaké módní fázi se nacházíš nyní?
Od té doby, co si mě pamatuješ, jsem prošla různými fázemi. Tehdy u mě hodně frčela růžová barva a puntíky. Díky tomu jsem si uvědomila, že se koncertech chci cítit komfortně. A když se ze mě ještě k tomu stala máma, zjistila jsem, že nechci být na pódiu někdo jiný než v reálu. Tohle hledání sebe sama vyústilo do mé první sólovky Home, která je o tom, jaké to, když si založím domov. Zvlášť pro mě, člověka, který hodně jezdí, to byla velmi silná emoce. Vlastně celý vizuál debutu byl hodně domácí. Oproti tomu, co bylo s Toxique, se vlastně oblékám už zcela obyčejně. Pomohlo mi to najít zpátky samu sebe.

 

Znamenal onen přesun „domů“ i to, že jsi se vrhla také na domácí tvoření – třeba šití?
Nešiju vůbec. To jsem spíš měla období, kdy jsem spíš všechno odstříhala, třeba rukávy u košil, nohavice u džínů na šortky, ale pak mi bylo líto, že jsem ty věci ustřihla. A když jsem se je snažila přišít zpátky, už to nebylo tak pěkné. Moje babička měla každé číslo Burdy a moje máma taky hodně šila, ale já nejsem ten typ, který by na to měl trpělivost. Pro mě je nepředstavitelné, že bych si měla připravit střih, pak ustřihnout látku a teprve pak šít. Já vždycky něco okouknu, pak to na pankáče ustřihnu a jelikož neumím na stroji, sešiju ručně. Ale se svými dvěma dcerami improvizovaně šiju. Nedávno jsem se svou pětiletou Emilkou ušila sukni a nějaký topík. Ale kdyby se na to podíval nějaký profík, dost by se zasmál, protože šiju pořád jen zadním stehem a občas i jednoduchým. Ale jak se u nás říká: „Na lítačku“ je to dostačující model.

 

VIDEOKLIP k singlu ICE z nové desky: 

 

Na začátku března jsi vydala druhou desku Love is Gold. O čem je?
O tom, co asi všichni víme, ale je dobrý to opakovat: Že je láska nejdůležitější. Bude to o dialogu dvou vnitřních já, na což mě přivedly moje děti - přemýšlet sám o sobě a být se sebou srovnaný. Protože když je člověk spokojený, tak pak jsou i děti v pohodě a vlastně i všichni kolem. A to mi dává smysl. Tahle deska je pro mě taková „selfterapie“, v každé skladbě je téma, které si pro sebe zpracovávám a hledám k němu řešení. K tomu všemu je tam i hodně tance, pohybu a emocí. Proto kostýmy k desce nejsou úplně extravagantní, ale ženštější. Už nejsou domácí, ale pomyslně se jako žena přesouvám z vesnice do města. Z tepláků do džín. 

 

Tento rozhovor děláme při focení na cover desky a máš na sobě overal plný barevných flitrů. Proč jsi sáhla zrovna po této extravaganci?
Původně jsem vybírala casual věci, ale pak jsem přišla za Luckou Kutálkovou z LEEDA a vše bylo jinak. Ona sice na svém webu nabízí jednoduché věci, ale to, co má v kamenném krámě nebo vzadu, jsou dost velké poklady. Především kousky z jejího úleťáckého období – třeba právě to, v čem dnes fotím. A protože mám ráda kontrasty, zařadila jsem tam i klasickou džínovou bundu z Levisu. Nosím tyhle bundy od patnácti a doma jich mám třeba patnáct, protože je nosím jak džínům, tak i třeba k něčemu lesklému. Ale máme tam i nějaké modely od talentovaného Tomáše Němce z UPRUM a pár kousků z mého šatníku, tak to dáváme dohromady.

 

sirka-klara-3

S Klárou jsem si povídala během jednoho odpoledne, kdy se fotila k nové desce. Foto: Veronika Vlachová

 

A v čem tě uvidíme na koncertech?
To ještě musím vymyslet. V tomhle rozhodně ne, protože je mi v tom šílené vedro.

 

 

"Mám pocit, že to není o tom, co mám na sobě, ale hlavně že jsem v pohodě a věnuju do svého projevu opravdovou emoci, než aby to dělal za mě nějaký flitr na šatech."

 

 

V poslední době je mezi známými osobnostmi trend si založit vlastní módní značku. Přemýšlela jsi nad tímto krokem?
Na tohle se mě lidé hodně ptali a stále ptají. Ale mám děti a musím si vybírat, co zrovna chci dělat. V tomto směru ale nejsem nijak „hype“, momentálně se soustředím na hudbu: složit písničku, pak ji vyprodukovat, natočit klip a přemýšlet o tom. To mi zabere hrozně moc času. Poslední rok jsem strávila ve studiu, takže jsem na nějaké další aktivity neměla ani myšlenky. V souvislosti s novou deskou mám ale v plánu vytvořit nějakou limitovanou edici módních kousků. Ale to je ještě v plenkách.

 

Několikrát jsi zmínila, že tě změnily tvé děti. Jak se tato proměna odrazila ve tvém šatníku?
Dřív bych třeba nevylezla na pódium v džínách a teď mi přijde nejvíc cool vystoupit v nich z dodávky a jít v nich rovnou na pódium. Mám pocit, že to není o tom, co mám na sobě, ale hlavně že jsem v pohodě a vtisknu do svého projevu opravdovou emoci, než aby to dělal za mě nějaký flitr na šatech.

 

Just be You: Singl k aktuálně vydané desce Love is Gold:

 


Jaký je tvůj nejoblíbenější kousek v civilu?
Určitě džínová bunda, kterou nosím k džínám, ale dávám si ji i přes šaty. Miluju celodžínové modely – džínové kalhoty, džínovou košili a džínovou bundu. Na to jsem tak trochu úchyl. V poslední době jsem ale začala nosit i manšestráky. Naposledy jsem je měla na sobě asi v šestnácti.

 

Pamatuju si, jak jsi hodně propagovala nákupy v sekáčích, platí to u tebe ještě?
Sekáče mám stále ráda, ale na brouzdání po nich teď už s dětmi rozhodně nemám čas. Ale když nakupuju v online sekáči pro svoje děti, pořídím si rovnou něco i pro sebe. Úplně mě děsí obrovské obchody, do kterých se sunou masy hader z nekvalitních látek. Nakupování v sekáči vnímám jako recyklaci, která začíná být hodně důležitá.

 

Klára Vytisková (34)
  • Začínala jako zpěvačka kapely Toxique. Moderovala hudební pořad Medúza a ve čtvrté řadě Česko Slovenská SuperStar se stala i jednou z porotkyň.
  • Druhé sólové album Love Is Gold vydala 6. března.
  • V roce 2015 získala Cenu Anděl.
  • S bubeníkem Romanem Víchou má dvě dcery.