Podporujeme odvahu jít za svými sny, říká ředitelka Monika Koťarová

 

sirka-cvrk-1

Foto: archiv CVRK

 

Na začátku září otevřela prodejní galerie české nezávislé tvorby CVRK svou pátou pobočku v Praze. Najdete ji na Orionce. A co v ní je k vidění? Oblíbené originální šperky, oblečení či doplňky ale také bytové doplňky nebo papírenské zboží. Nejde ale jen o prodejní místo, kde se můžete pokochat krásnými objekty. „Naše autory podporujeme i pořádáním workshopů, které jim pomáhají zlepšovat jejich podnikání. Snažíme se jejich příběhy šířit mezi lidi a inspirovat další, aby našli odvahu a šli za svými sny,“ prozrazuje v našem rozhovoru ředitelka CVRK Monika Koťarová.

 

sirka-cvrk-3

Ředitelka Monika Koťarová podporuje autorské projekty, ve kterých nachází nefalšované srdce. Foto: archiv CVRK

 

V současnosti najdeme v Česku celkem pět poboček v Praze a jednu v Ostravě. Jak se všechny pobočky od sebe liší?
Než vznikla Orionka, tak pobočky CVRK měly už od roku 2012 koncept podobný: nabízí se v nich oblečení, šperky, doplňky jako tašky a kabelky. A teď v nově otevřené pobočce na Orionce se snažíme být výběrovější. Rozšířili jsme zde sortiment o bytové doplňky, papírenské zboží a přírodní kosmetiku. Do budoucna chceme jít cestou různých printů a grafik a podpořit i tyto lidi, kteří často těžko hledají v začátcích prostor, kde své věci prezentovat. Také nás zajímají ecofriendly věci, kterých vzniká čím dál víc. A vlastně vůbec téma udržitelnosti.

Podle počtu do této doby vzniklých poboček se dá říct, že jste úspěšní. Jak si tento úspěch vysvětlujete?
Myslím si, že lidé začínají tíhnout k opravdovosti, jedinečnosti a lokálnosti. Chtějí se vrátit do svého sousedství. A to je myšlenka i CVRKu, která se mi líbí - lidé si přijdou sem koupit něco, co vyráběl člověk třeba od dvě ulice dál. Jakmile k nám do prodejen vkročí, oceňují barevnost a také to, že u nás nenajdou trendy, které frčí v jiných velkých obchodech nebo řetězcích. Najdou u nás prostě milou lokální tvorbu od lidí, kteří do ní dávají srdce.

Mluvíte zde o lokálnosti. Znamená to, že většina autorů pochází z Prahy či Ostravy, kde máte své pobočky?
Musím se přiznat, že takovou statistiku jsem ještě neudělala, ale hned se na ni vrhnu. Autorská tvorba ale určitě není záležitostí jen Prahy. Tvořiví lidé se stále množí po celé České republice. Spousta moravských autorů se sdružuje kolem ostravské pobočky, ale máme je i v Praze.

 

sirka-cvrk-4

Foto: archiv CVRK

 

Jak často dochází k obměně sortimentu ve vašich pobočkách?
V každém obchůdku máme trošku jiný sortiment. Máme autory, jejichž práci najdete ve všech našich pobočkách, ale i takové autorské výrobky, které jsou jen v jedné. Fluktulace je poměrně malá, protože autoři si své místečko většinou hýčkají. Máme s nimi smlouvu na dobu neurčitou s tříměsíční výpovědní lhůtou. A pro ty, kteří se cítí nejistě, máme i možnost zkrácené doby určité na 3 měsíce. A to jen proto, aby si to vyzkoušeli. A pak zde máme i sezónní věci, například na podzim a v zimě prodáváme šály a čepice.

Jaká jsou kritéria výběru toho, co se ve vašich pobočkách prodává?
Nůžky máme v tomto ohledu hodně otevřené, ale vždy tam musí být autorský otisk. Musí být vidět, že autor do toho jde svým srdcem. Důležité je také zmínit, že my nejsme klasický designový concept store, kam se běžný smrtelník často bojí i vejít, natož si tam odložit tašku. Fungujeme spíš na bázi lidé lidem. Máme tu velkou část autorů, kteří původně pracovali v korporátu a ocitli se třeba na rodičovské dovolené a chtěli se nějak realizovat. A tak začali něco tvořit. Jejich práce se pak začala líbit kamarádkám a jejich tvoření se rozrostlo až tak, že pak hledali cesty, jak se prezentovat. Ale obecně nepřijímáme kýče. Nebereme ani nekvalitní nebo špatně ušité věci. A aby u nás mohl nějaký autor prodávat, měl by také vědět, kam směřuje. Přemýšlet o tom, co dělá. Měl by chápat, co vše k podnikání patří, například že si bude muset udělat účetnictví, postupně budovat svou značku, vytvářet si prodejní kanály a tak podobně. A také, že k podnikání občas patří i neúspěch, a ne vždycky to musí vyjít. Co vnímám na našem konceptu jako dobré, je fakt, že u nás autoři nepodstupují žádné velké riziko a finanční ztráty, pokud se jim s jejich produktem nedaří. Já tvrdím, že CVRK je živoucí organismus, který pulzuje zajímavými a tvořivými lidmi. A protože jsme všichni lidé, kteří hledají hlubší přesah v tom, co dělají, chceme podporovat nejen naše tvůrce, ale třeba i ty, kteří pomoc potřebují. Tentokrát jsme se o naši radost z nové pobočky podělili nejen se sedmiletým Martínkem ze spolku Ichtyóza. Kromě toho, že jsme znásobili a darovali tržbu prvního dne provozu Orionky členům spolku na tolik potřebné krémíky a pobyt v sirných lázních, jsme ještě společně s naší autorkou Magdalenou Ráblovou a její značkou Magifešn vytvořili charitativní kolekci. Pokud chcete také pomoci „ichtýlkům“, přijďte si k nám koupit tričko, tašku, plecháček a nebo notýsek. Výtěžek z prodeje poputuje k ichtýlkům.

 

sirka-cvrk-2

 

Fungujete pro prodejce i jako informativní podpora, aby se mohli rozvíjet?
Ano, to je další věc, kterou děláme. Před časem jsme odstartovali miniakademii. Nazvali jsme ji „Kreativní byznys je pěkný cvrkot“. A v rámci ní se snažíme naše autory podporovat v oblastech, které je nejvíc pálí, což je většinou business plán, cenotvorba nebo tvorba brandu či daně a EET. Často je totiž na tyhle věci člověk sám, což nemůže pokrýt. Navíc chápu, že tvořivý člověk se nechce zabývat administrativou a často tak dochází k velké míře frustrace ve chvíli, kdy je toto potřeba řešit. Naše tvůrce se proto snažíme nakontaktovat na různé „parťáky“ a vysvětlit, že pokud to finanční situace jen trochu umožňuje, je lepší si na dílčí činnosti někoho najít. Snažíme se našim autorům i umožnit, aby se mohli vzájemně potkávat a sdílet, co je trápí. Sdílená starost je totiž poloviční starost. My sami jsme si tím taky prošli a stále procházíme, protože se vyvíjíme. Víme, jaké to je.

Zvažujete otevření dalších poboček?
Nás by hodně zajímala města jako Brno a Olomouc. Také se snažíme přemýšlet nad tím, zda jít cestou franchise. Takže určitě chceme dál růst a budovat komunitu.

 

Bližší informace o prodejní galerii CVRK najdete na jejich webových stránkách.