Art festival pořádaný známou pražskou galerií představí současné mladé umělce, kteří mají svůj ateliér v ikonickém objektu Gabriel Loci.

  gabriel-01
                                                                                                                     Vizuál výstavy | foto: The Chemistry Gallery

 

Druhý listopadový víkend (12.-14.11. 2021) se propojí jedna z nejznámějších galerií v Praze – The Chemistry Gallery - s unikátním prostorem Gabriel Loci na pražském Smíchově a uspořádá zde Art Festival. Na akci nazvané CO NÁM NEDÁ DEN MÁ NOC se představí nejen rezidenční umělci, kteří mají svůj ateliér v Gabriel Loci, ale široká veřejnost bude moci shlédnout výstavu dalších progresivních umělců, díla módních návrhářů, k vidění bude také světelná instalace.  Jako název pro tento Art Festival zvolili jeho organizátoři nepříliš známý palindrom: CO NÁM NEDÁ DEN MÁ NOC. Tedy text, který se čte stejně zleva doprava i zprava doleva.


„Je pro mě velkou radostí pracovat jako kurátor na první výstavě rezidenčních umělců z objektu Gabriel Loci. S některými z autorů již v rámci The Chemistry Gallery spolupracuji, s díly jiných autorů se díky této výstavě seznamuji. Vystavení uměleckých děl v takto unikátním prostoru jako je Gabriel Loci vždy nabízí skvělou podívanou. Jsem navíc rád, že díky vstřícnému přístupu vlastníka objektu je možné objekt bývalého kláštera oživit výstavou a koncerty v průběhu celého víkendu. Doufám, že touto akcí zahajujeme tradici výstav rezidenčních umělců zde v Gabriel Loci,”   řekl nám Petr Hájek z pražské The Chemistry Gallery, který je kurátorem akce.

  gabriel-ext
                                                                                                                                                    Gabriel Loci | foto: archiv

 

Festival startuje v pátek 12. listopadu v 18:00 vernisáží, během které budou díla umělců doprovázena živou kapelou. Na následné výstavě budou během celého víkendu vystavena například díla malířky Laury Limbourg, která se v loňském roce stala vítězkou Ceny kritiky za mladou malbu.

Laura Limbourg, jež v příštím roce dokončí studium na pražské AVU v ateliéru Josefa Bolfa, ve svých dílech podtrhuje závažnost problematiky prostituce a sexuální turistiky. Další vystavující autorkou je Michaela Červená. Představí se svými vyšívanými obrazy, deníkovými záznamy a automatickou malbou. Chybět nebude ani další rezident, mladý sochař Patrik Adamec, který nachází inspiraci v přírodě a v maličkostech kolem nás a fascinují ho lidé a prostor a jejich vzájemné ovlivňování. Mezi další mladé umělce budou patřit Juraj Ďuriš, Jan Soumar nebo Martin Malý. Ze střední generace pak například malířka Kamila Ženatá.

  gabriel-02-patrickadamec
                                                                                                  Ukázka tvorby Patrika Adamce | foto: The Chemistry Gallery

 

Přehlídka moderního umění bude uspořádána v Rajské zahradě, v jednom z nejkrásnějších sálů Gabriel Loci a v přilehlých prostorách prvního a druhého patra tohoto unikátního objektu bývalého kláštera. Chodbu, která obklopuje Rajskou zahradu, zaplní svoji audiovizuální instalací Jan Poš, student ateliéru sochařství na pražské AVU.

 

Část Art Festivalu je určena také módním návrhářům. Ve Sloupovém sálu budou k vidění – a také ihned k zakoupení – ready-to-wear kolekce známých módních ikon, jako je Klára Nademlýnská, Zoltán Tóth, Lukáš Krnáč nebo Tereza Rosalie Kladošová.

 

Festival můžete po oba víkendové dny navštívit v době od 11 do 19 hodin. Bude zde možné zakoupit umělecká díla či originály od módních návrhářů, a pořídit si tak jedinečný vánoční dárek nebo umělecké dílo pro začínající sběratele. Součástí akce bude také Art Shop, kde budou k dispozici tisky od vystavujících umělců nebo merch v podobě tašek a triček CO NÁM NEDÁ DEN MÁ NOC.

 

gabriel-int
                                                                                                                                    Gabriel Loci | foto: archiv

 

V neděli od 17:00 hodin nabídne kurátor výstavy Petr Hájek z The Chemistry Gallery komentovanou prohlídku, na které seznámí zájemce nejenom se samotnými díly umělců, ale i s neokoukanými prostory kláštera skrytými za vysokou zdí v Holečkově ulici na Smíchově. V 18:00 zakončí celý Art Festival koncert živé hudby v Rajské zahradě.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

O Gabriel Loci

Unikátní prostory Gabriel Loci jsou hojně využívány pro jakékoliv umělecké nebo kulturní akce, letos se zde již podruhé konal největší designový festival současnosti, Designblok. Bývalý benediktinský klášter, který v roce 2020 koupila od České pošty společnost Cimex, postupně ožívá. Klášter je v současné době domovem 30 umělců, kteří zde nejen čerpají nápady a ideje pro svou práci, ale mají zde i plnohodnotné zázemí. „Architektonické pojetí, světlo a prostor kláštera jsou jako stvořené pro umělecký ateliér. Originální prostory, rozlehlost celého objektu a nenapodobitelná atmosféra jsou lákadlem pro umělce, návrháře, designéry a také náročné filmaře hledající neokoukané kulisy,“ uvádí Magdaléna Dvorská, manažerka Gabriel Loci.