Kongresové centrum Praha dnes ožívá designem. Sedmý ročník Czech Design Weeku, který podpoří studenty designu a sklářskou tvorbu, startuje 10. září.

czechdesign-03    
                                                                                                                                                                                                  foto: Anna Pleslová


Sotva skončil ostře sledovaný týden módy Mercedes Benz Prague Fashion Week, vzápětí v Praze startuje další významná událost z prostředí designu.

 

Podpořit mladé umělce a zaměřit se více na lokální českou tvorbu. To jsou hlavní cíle letošního ročníku mezinárodní přehlídky designové tvorby Czech Design Week. Více prostoru dostane také česká sklářská tvorba, která se kvůli pandemii koronaviru ocitla ve svízelné situaci. Alespoň na dálku se festival také propojí se svými zahraničními protějšky. Sedmý ročník Czech Design Week letos proběhne v Kongresovém centru Praha. Doprovodný program zahrne venkovní instalace i představení nového uměleckého projektu.  

 

czechdesign-02  
                                                                                                                               foto: Agnes Willow vizuál: Matej Vojtuš

 

Letos jsme se rozhodli klást ještě větší důraz na podporu studentů, mladých designérů a lokálních tvůrců. V ohrožení se kvůli současné pandemii koronaviru zvláště ocitlo tradiční české odvětví: sklářská tvorba,“ uvedl ředitel festivalu Lukáš Pipek. Právě studenti uměleckých oborů a regionální tvůrci budou mít spolu se skláři na letošním ročníku silné zastoupení. „Chceme dát prostor a pomoci nejen českým sklářům, ale i lokálním tvůrcům a nové generaci českých designérů, kteří to už před současnou krizí měli těžké,“ dodal Pipek.

 

Hold sklářské ikoně

V rámci letošního ročníku bude také vzdán hold nedávno zesnulé ikoně českého sklářství Jaroslavě Brychtové. Málokdo ví, že Kongresové centrum Praha ukrývá její dílo Žena s holubicí, na které se podílela se svým manželem Stanislavem Libenským. „Jaroslava Brychtová představuje průkopnici nejen české ale i světové sklářské tvorby. K připomenutí její památky budou během festivalu u Ženy s holubicí postaveny dva reflektory, které vytvoří světelné kužely jako pomyslné sloupy pantheonu,“ uvedl ředitel.

 

Zastoupena letos bude i zahraničí tvorba. I když kvůli celosvětové pandemii musel být zrušen příjezd většiny zahraničních designérů, alespoň na dálku se festival propojí se svým italským protějškem z Milan Design Week.
V neposlední řádě pak díky spolupráci s velkými značkami, mezi jinými z oboru technologií či automobilismu, se během přehlídky Czech Design Week letos představí několik nových produktů.

 

Vizuál letošního ročníku navrhl a vytvořil grafik Matej Vojtuš, student Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze.

  czechdesign-01
                                                                                                                                                          vizuál: Matej Vojtuš

 

Doprovodný program festivalu zahrne venkovní výstavy, expozice ve více než deseti partnerských design stores i hudební vystoupení. Poslední den festivalu, v neděli 13. září, završí vyhlášení cen Czech Design Award, jejichž podobu navrhl mladý sklářský umělec František Jungvirt. V rámci festivalu se veřejnosti také představí nový projekt oživení promenády před Kongresovým centrem Praha.