Exkluzivní rozhovor s Betkou Stankovou 

uvodni-rozhovor(1)

Foto: Ondřej Košík; rozhovor: Alexandra Hrabáková

Herečka Betka Stanková miluje nakupování, a to hlavně v obchodech, kde mají od každého kusu jen pár čísel. S nadšením proto přijala nabídku stát se tváří projektu Český design, v jehož  rámci pro ni připravovali osobité modely studenti VOŠON Praha. Více o projektu si můžete přečíst zde


Bavila Vás práce s mladými návrháři?

Jsem moc ráda, že jsem je mohla podpořit v jejich tvorbě. Těšila jsem se, že mi někdo ušije devět různých modelů a já budu moct ovlivnit jejich podobu. Celý pro- jekt jsem si proto ohromně užívala.


Mluvila jste studentům do návrhů? 

Hodně. Ale myslím, že právě o tom ta spolupráce měla být. Začínající návr háři si potřebují zvyknout na to, že budou šít na konkrétní osobu, která bude mít své vlastní představy a přání. Musí se naučit s těmito požadavky pra covat a sladit svůj nápad s tím, co po  nich chce zákazník.


Měla jste mezi návrháři svého favorita?

Nejdřív jsem měla jako favoritku Šárku, protože mě její návrhy hrozně nadchly. Říkala jsem si, že už záleží jen na tom, jaký materiál vybere a jak šaty ušije. Postupem času se mi ale začaly líbit i Benovy modely. Zprvu mi připa daly trochu moc extravagantní a bláznivé, jsem spíš zastánce jednoduchosti, ale když je Ben upravil, měly šmrnc.


V čem jste se nakonec cítila nejlépe?

Poslední dobou hodně preferuji pohodlí, protože jsem maminkou tříleté holčičky, se kterou trávím většinu času. Vyhle dávám tak materiály, které jsou odolné a nemačkají se. Hrozně fajn jsem se proto cítila v tyrkysových šatech od Šárky a ve vítězném návrhu od Lucie.


Plánujete, že si některý z modelů v nejbližší době vezmete na sebe?

Nedávno jsem se chystala na svatbu a přemýšlela jsem, že bych si vzala Šárčiny večerní šaty. Jsou ale hodně dlouhé, proto bych si k nim musela vzít nějaké opravdu vysoké boty. K tomu všemu bylo navíc horko a já věděla, že bych v nich celý den nevydržela. Takže na svou příležitost ještě čekají.

  

betka-1(1)

Betka se přiznala, že by si přála šicí stroj. Jako malé holce se jí totiž strašně líbilo, jak na něm pracovala její maminka. Párkrát si to také vyzkoušela a ušila dokonce kalhoty. Byly sice jen na doma, ale nosit se daly. Plánuje, že až bude mít více času, vrátí se k tomu. Koupí si stroj a přihlásí se do kurzu šití, aby si oživila dávno zapomenuté základy.

 

Z Vašeho povídání je znát, že Vás móda opravdu baví. Měla jste k ní vztah odjakživa nebo jste si k ní našla cestu až teď?

Můj vztah k módě se hodně vyvíjel. Když se podívám na staré fotky, co jsem si oblékala dřív, tak bych řekla, že to byla katastrofa. Měla jsem období, kdy jsem nosila všechno velké a vytahané a pak zase úzké a upnuté. Nic z toho už bych si na sebe dneska nevzala. Teď se proto snažím kupovat oblečení, které mi sedne střihově a je nadčasové. 

  

Oblékáte se podle módních trendů? 

Když jsem třeba u kadeřnice, ráda si prolistuji ženské magazíny, ve kterých hledám inspiraci. Ale domů si je nekupuji, protože většinou stejně vycházím jen sama ze sebe, z toho co se líbí mně a v čem se cítím dobře. Trendům tak příliš nepodléhám a vážně nenosím kalhoty do pasu jen proto, že jsou moderní. Já totiž vím, že v nich vypadám příšerně. 


Máte nějaké oblíbené návrháře?

Líbí se mi modely Ivany Mentlové a několik věcí mám také od Josefiny Bakošové. 


Ty ale nejspíš nosíte jen při zvláštních příležitostech. Co si oblékáte, když jdete třeba na zkoušku do divadla?

Nejčastěji džíny, nebo něco jim podob ného. Jsem totiž kalhotový typ. Někdy bych si sice ráda vzala krátkou sukni, ale necítím se v ní moc pohodlně. 


Když máte ráda pohodlné věci, obléknete si občas i tepláky?

No jasně, ale musí vypadat dobře. A nesmí mít vytahaná kolena!


Jaké barvy se Vám na oblečení líbí?

Mám ráda modrou, pudrové odstíny, ale i syté barvy. Baví mě šedá s bílou, proto tuto kombinaci nosím docela často.


Vybíráte si oblečení podle nálady?

A taky podle toho, jak se ráno probudím a kolik mám času. Dneska už nemůžu stát hodinu před skříní, proto si kupuji věci, které k sobě barevně i střihově jdou a já je můžu kombinovat ve více variantách.


Kam chodíte nakupovat nejraději?

Většinu věcí mám z obchodních domů, ale je pravda, že ráda chodím do obchodů, kde mají od jednoho modelu pár čísel. A několik kousků mám taky ušitých přímo na míru. 

  

V uplynulých měsících roku 2015 měli čtenáři časopisu Burda Style exkluzivní příležitost pozorovat trojici mladých návrhářů při realizaci modelů pro Betku Stankovou. Díky spolupráci s VOŠON Praha a jejich studenty – Lucií Bendlovou, Šárkou Musilovou a Benjaminem Ethanem vznikly hned tři jedinečné a originální kolekce. Čtenáři a fanoušci časopisu měli možnost svým hlasováním na Facebooku rozhodnout o tom, ve kterém modelu se objeví půvabná herečka na zářijové titulní straně Burdy Style.  


titulka

 

EXKLUZIVNĚ PRO ČTENÁŘKY

Chtěla byste si ušít halenku nebo legíny, které navrhla Lucie pro Betku Stankovou?  Návod a střih na oba modely, a to hned ve třech konfekčních velikostech, pro vás připravila VOŠON Praha ke stažení online jako PDF soubor. Tak jen s chutí do toho!  

model-ke-stazeni(1)

Halenka: střih a návod 

Legíny: střih a návod