Nápad a nakreslený návrh nejsou zdaleka všechno...

uvodni-3-dil

Foto: Burda Style 

Český design 2016 pokračuje a splnit přání klientce, pořídit perfektní materiál a zpracovat střih, bývá mnohdy záludné.

 

Od minulého setkání se studenty třetího ročníku Střední umělecké školy textilních řemesel s beauty blogerkou Petrou LovelyHair a redakcí časopisu Burda Style uběhl již další měsíc. Zatímco minule byly Petře představeny pouze první nápady a k nim kresebné podklady, nyní již došlo na konstruktivní diskuzi o modelech, které si vybrala. Jedním z důležitých předpokladů, aby Petře dobře seděly a aby je ráda nosila, je samozřejmě výběr vhodného materiálu, proto se mu věnovalo hodně času. Každý ze studentů se rozhodl zahrnout do svého návrhu také některou z řemeslných prací a dodat tak modelu jedinečnost a osobitost. Nechte se společně s námi překvapit, jak se jim to povede a jak to Petra ocení. 


MARTIN KOLÁŘ

„V současné době se připravuji na první zkoušku modelu s Petrou, takže zpracovávám dlouhý plášť z kalika. Až odladíme případné nedostatky, pustím se do šití z neoprenu. Také se věnuji přípravě střihu na spodní šaty, ty však budu šít přímo z úpletu, protože by bylo velmi obtížné zajistit zkušební materiál s podobnými vlastnostmi, především co se pružnosti týká. Abych dodal šatům na originalitě, budou zdobeny ještě mým autorským potiskem, pro který vytvářím návrhy, jež bych ještě rád s Petrou prodiskutoval." 


martin(1)(1)

 


VERONIKA NEJEDLÁ

„Poslední věc, kterou mi zbývá doladit, je vzor paličkované krajky, kterou použiji na ramínka dlouhých společenských šatů. Aktuálně zkouším na vzorníku nejrůznější varianty a současně se chystám šít na zkoušku spodní vrstvu šatů, přičemž oproti běžnému postupu nebudu zpracovávat střih nejprve ze zkušebního materiálu, ale rovnou z finálního, aby bylo možné lépe si představit, jak budou šaty nakonec působit. Jako materiál jsem zvolila měkký tyl v zelené a černé barvě a lehký lahvově zelený šifon."


veronika(1)

 

 

ANNA PETÁKOVÁ

„Bylo pro mě velmi náročné sehnat vhodný materiál v požadovaném odstínu, na kterém jsme se s Petrou dohodly, proto jsem v obchodech s látkami strávila hodně času. Nakonec jsem vybrala hedvábí na kalhoty, světle modrý len na top se sukní a tmavě modrý len na druhou stranu topu. Největší výzvou pro mě bude práce s hedvábím, protože s ním nemám moc zkušeností. Momentálně se věnuji výšivce (viz vpravo nahoře), která bude hlavní dominantou předního dílu střihově jednoduššího topu. Věřím, že dokáže zaujmout."

 

anna(1)

 

  

Hlavní partneři projektu Český design 2016: 

logo-s-koly(1)

Přes devět desetiletí šíří znalost výtvarných technik a pečují o uchování textilních uměleckých řemesel. Od roku 2002 přibyla ke Střední umělecké škole textilních řemesel i Vyšší odborná škola. V posledních patnácti letech se výuka rozšířila o nové specializace. Studenti si mohou vybrat z mnoha oborů. Více informací najdete na  webu


logo-salamander