Originální potisky od TUFKA

 

sirka-tufka-4

Foto: archiv  TUFKA

 

Bavlněné látky s motivy hub, dinosaurů nebo humrů. Ale také satén s mořskými vlnami nebo plátno se zimní zasněnou krajinou či jarními pampeliškami. Firma TUFKA ze severu Čech si navrhuje vlastní designy látek, které jsou nápadité, originální a často hravé. A tak lehce propůjčuje výslednému kousku oblečení mnohem zábavnější exkluzivitu. Za tím vším stojí Lucie Erin Laštůvková, iniciátorka a absolventka oboru Návrhářství a modelářství oděvů na SŠUP v Ústí nad Orlicí. Sama látky navrhuje a motivy pak dlouhé hodiny graficky zpracovává do finální podoby. Už před časem založila Black Mountain, dílnu i obchod, který v současnosti najdete nejen v Liberci, ale také v Praze, a v něm najdete ručně ušité limitované série šatů, triček či bund. Jak Lucie Laštůvková tvrdí, díky své práci se setkává se spousty předsudků, které ale už umí bořit. „Nebojte se myšlenky na vlastní originální výrobky, nebojte se mít sny i vize. Jejich realizace je snadnější, než si myslíte,“ říká hned v úvodu našeho rozhovoru. Kde bere inspiraci a jak samotný tisk vypadá v praxi? 

 

sirka-tufka-5

Zakladatelka a majitelka značky Lucie Erin Laštůvková vymýšlí motivy a zpracovává výsledné látky v Liberci. Foto: archiv  TUFKA

 

Jarní pampelišky, zimní krajina, luční květiny. Tohle všechno se na vašich látkách objevuje. Vypadá to, že se necháváte hlavně inspirovat přírodou, je to tak?
Ano, ale nejčastěji nás inspiruje okolí, podněty od zákaznic a vlastní záliby nebo koníčky. Když si představíme, co bychom sami rádi měli na nějakém tom kousku oblečení nebo doma. Těch inspirací je kolem nás strašně moc. A stačí, když se člověk rozhlédne a má na pár let dopředu vystaráno. Také se budují nové spolupráce s ilustrátory a dalšími skvělými lidmi a ty nám dají zase úplně nový vizuál, než máme my sami. Těšíme se, až tyto spolupráce představíme. Plány i sny máme velké. Nebojíme se skoro ničeho. 


Na co se vaše designové látky nejvíce hodí?

Naše látky se hodí skoro na vše. Zní to jako klišé, ale je to fakt. Dají se využít na všechno možné - od bytových dekorací, oděvů až po doplňky. Ale pokaždé, když vidíme fotky od zákaznic a již hotové výrobky, tak zjišťujeme, že se z toho dá vyrobit skutečně ledacos. Jde jen o volbu správného materiálu na správné využití a nápad nebo myšlenka. Je skvělé být prostředkem pro další tvorbu.

 

sirka-tufka-1

Foto: archiv  TUFKA  

Jsou v něčem vaše látky specifické oproti jiným látkám vhodným k šití? A v čem?
Naše látky se výrazně odlišuje vzhledem - oblíbené jsou látkové panely. Také děláme látky do sady - pro využití napříč šitím - vzhledově k sobě ladící na několika různých materiálech. Například houbičky máme na šifónu, úpletu i plátnu. Naopak jelení kolekci jsme směřovali k sobě ladícími vzory na stejný materiál, takže se může sladit v oblečení celá rodina nebo vyladit celý interiér. Také děláme látky v limitovaných kolekcích, aby se neokoukali a hlavně by nás nebavilo mít stále tu stejnou nabídku. Snažíme se doplnit chybějící produkty v nabídce stávajících obchodů.

 

Mohou si zájemci o vlastní osobní design skrze vaše služby vytvořit svou originální látku?
Určitě mohou a moc rádi tímto směrem spolupracujeme. Baví nás být prostředníky pro další tvorbu a další unikátní výrobky. Posunout české výrobce o kus dál. Máme rozjednané spolupráce s mnoha značkami a moc se těšíme i na spolupráce budoucí. Pokud někdo má nápad nebo myšlenku a šije, ale narazil na to, že stávající sortiment látek na trhu mu nestačí, tak mu můžeme pomoci vytvořit si tu chybějící látku pro výrobu právě my.

 

sirka-tufka-2  

Foto: archiv  TUFKA

Jak vlastně probíhá samotné tištění na látku? Mohla byste tento proces trochu popsat?
Celý proces začíná myšlenkou nebo nápadem. V poslední době nás baví realizace přes kresby nebo skici, následně přes mnoho a mnoho hodin práce v grafických programech, než je tisk vyladěný k dokonalosti. Poté vybrat vhodný materiál, tiskárnu a domluvit náležitosti. Tiskneme nejraději formou digitálního tisku reaktivními barvami, ale v poslední době často využíváme i sublimačního tisku. Vždy záleží, jakého efektu chcete docílit a na jaký materiál chcete tisknout. Potisk jako takový je pak při digitálním tisku v podstatě přímý - tiskne se na odvíjející se roli látky. U sublimačního jde naopak o přenos přes přenosový papír. Každá technologie má své plusy a mínusy, takže vždy řešíme individuálně podle myšlenky nebo zadání. Tiskneme na bavlněná plátna, kepry, satény ale i na len nebo úplet, výplňky, softshell, kočárkoviny, polyesterové úplety, šifóny a mnoho dalšího.

 

Ve kterých tiskárnách vaše látky vznikají?
Tiskneme v České republice a i v rámci Evropské unie. Tiskárny máme osvědčené. S mnohými z nich spolupracujeme již delší dobu, některé hledáme nové a zkoušíme a testujeme kvality materiálu. Tisknout se dá skoro na vše. Každá tiskárna tiskne na něco jiného a je tak pro nás důležité mít spoluprací mnoho a moci si vybrat z široké nabídky.

 

Nedávno jste pořádali první Den otevřených dveří. Dostalo se vám nějaké zpětné vazby v rámci této akce? Jaký feedback od vašich klientů obecně máte?
Veskrze pozitivní. Máme štěstí na skvělé zákazníky - jsou nadšení myšlenkou, se kterou se snažíme vše dělat. Den otevřených dveří byl úžasný a byl pro nás velkým motorem pro další dny i týdny. Určitě jej budeme opakovat pravidelně. Ta zpětná vazba je důležitější, než by si člověk myslel. Jsme nadšení z reakcí. Navíc nám to přineslo cennou zpětnou vazbu k výběru vzorů i materiálů a my tak máme možnost přizpůsobit vše, aby každý u nás našel tu správnou látku pro sebe.

 

sirka-tufka-3

Od prvního nákresu až k výsledné látce. "Je to mnoho a mnoho hodin práce v grafických programech," prozrazuje Lucie Laštůvková.
Foto: archiv  TUFKA

 

Přemýšlíte, co z potištěných látek ušít? Najděte inspiraci: 

 

Dlouhá romantická sukně

 

sirka-romanticka-sukne-eshop

 

Něžné šaty


sirka-nezne-saty-eshop